Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brusel vzal Google kladivem. Začala válka se Sillicon Valley?

Sídlo Googlu v americkém Mountain View. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo Googlu v americkém Mountain View. | foto: Shutterstock

PRAHA Následky rekordní obří pokuty pro internetovou jedničku mohou být nedozírné. Evropská komise jasně ukázala, že bude tvrdě pískat pravidla i v online prostředí. Na řadě jsou další digitální giganti.

Klidná, vyrovnaná, rozhodná. Dánská eurokomisařka Margrethe Vestagerová působila stejně před rokem, při rozhovoru - neobvykle sama bez členů kabinetu - ve své střídmě zařízené bruselské kanceláři, jako dnes, když ohlásila rekordní pokutu pro americký Google.

Šéfka evropského antimonopolního hlídacího psa zdědila sedmiletou kauzu, její tvrdé rozhodnutí se očekávalo. S napětím se ale čeká, co bude dál, jestli se rozpoutá válka mezi Evropou a americkými megakorporacemi ze Sillicon Valley.

Na první pohled jde o drobnost: jaké odkazy na e-shopy se zobrazí ve výsledcích vyhledávání. Jak rozhodli euroúředníci, Google dával přednost vlastním odkazům, na kterých vydělává.

V součtu celé EU či světa skutečně může jít o obří zisky, proto jde o pokuta počítanou z obratu firmy. Proto se také sankce vyšplhala na historicky rekordních více než 63 miliard korun.

Dánská eurokomisařka Margrethe Vestagerová.

Eurokomisařka Margrethe Vestagerová.

Samotná komisařka vysvětlovala, že nikoho nestíhá kvůli jeho velikosti, ale jde jí o neférové chování vůči konkurentům. Navíc rozhodně odmítla, že by cílem byly hlavně americké firmy.

V zásobě má ale ještě dvě kauzy proti Googlu, přičemž jedna míří na samotné srdce jeho byznysu, reklamní systém, druhá pak na světově největší mobilní operační systém Android, takže půjde opravdu o hodně. V jejím hledáčku se už ocitl i Apple či Facebook.

Velké kladivo udeřilo

Evropská komise je jediná síla, která se internetovým gigantům může na kontinentu rovnat. Pokud zasáhne nevhodným způsobem, poškodí tím celý digitální byznys, který má být motorem ekonomické budoucnosti. Kdyby však přihlížela zneužívání síly na trhu vůči menším firmám, mohou korporace zadusit potenciální konkurenty a přerůst jí přes hlavu.

“To, že jsem dostala na chvíli do ruky opravdu velké kladivo, neznamená, že s ním musím pokaždé udeřit,” vysvětlovala samotná komisařka Vestagerová.

Udeřila. A teď je otázka, co bude dál. Buď může celá kauza vyznít fakticky do ztracena jako obdobná, i když nižší pokuta pro Microsoft před téměř deseti lety. Nebo se rozpoutá střet, ke kterému se schyluje i na dalších frontách, především v ochraně soukromí.

Navíc je antimonopolní vyšetřování politicky citlivé vzhledem k vztahům EU k relativně nové Trumpově administrativě v USA a vůči tamní vnitřní politice. Bude tedy mimořádně důležité, jak se celá věc vyřeší politicky a jak se vyvinou další kauzy. Google a IT se dostávají na špičku lobbistických výdajů v Bruselu i ve Washingtonu. Vestagerová ale ukázala, že se rozhodně nebojí.

“Mám na své straně 500 milionů lidí. A pokud máme případ a umíme ho prokázat, pak je to prostě moje práce,” uzavřela nedávno rozhovor pro LN.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...