Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KOMENTÁŘ: Východoevropské burzy trhají rekordy. Na řadě jsou banky

Burza, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Ekonomiky východního bloku vzkvétají. Ukazuje to silný růst HDP, přebytky státního rozpočtu nebo rekordně nízká nezaměstnanost. Ale také rostoucí komerční i bytové komplexy, nové obchody a restaurace nebo třeba soused v novém autě.

Místo, kde lze s jistotou vysledovat, jak růst ekonomik dostává hmatatelné rozměry, je růst okolních burz, potažmo cen akcií firem. Akciové indexy střední Evropy dokonce překonaly v růstu od začátku letošního roku ty americké, evropské, a dokonce i globální rozvíjející se trhy (takzvané emerging markets).

Investoři si totiž všimli silných ekonomických indikátorů, silně rostoucí domácí spotřeby, ale také zlepšujících se zisků firem v tomto regionu.

Pochybnosti z minulosti

Po finanční krizi v roce 2008 nastaly pro investice do akcií v regionu Střední a východní Evropy těžké časy. Pražský akciový Index PX se propadl o více než polovinu a umazal pohádkové (avšak poněkud nezdravé) výnosy předchozích čtyř let.

A to navzdory tomu, že se v Česku - ani u našich středoevropských sousedů - krize zdaleka neprojevila v takové míře jako v USA, Irsku, Španělsku nebo na Islandu.

Nezaměstnanost sice stoupla, ale nedosahovala katastrofických rozměrů, jako tomu bylo například ve Španělsku. Dokonce nezkrachovala jediná bankovní instituce a většina firem nemusela přerušit výplatu dividend. Zklamání investorů nastartované na začátku milénia zůstalo ale dlouho strašákem, který je odrazoval od střední a východní Evropy. Jen málokdo věřil, že tento region může znovu nastartovat hospodářský růst a začít se rychleji přibližovat k ekonomické úrovni svých západních sousedů.

Zdravý růst

Ačkoliv nemůžeme čekat, že akcie regionu CEE nastartují prudký růst v obdobném tempu, jako tomu bylo v letech 2003–2007, přílišná opatrnost také není na místě. Dosavadní růst je velmi zdravý s mírně rostoucí inflací v celém regionu. Dá se tedy očekávat, že „nakopne“ i doposud spící odvětví, jakým je například finanční sektor.

Banky v regionu totiž tvoří dohromady víc než polovinu tržní kapitalizace na burzách v České republice, Maďarsku, Polsku a v Rumunsku. Rekordně nízká nezaměstnanost již vede k růstu platů a může pomoci lidem čerpat více úvěrů a hypoték. Ve výsledku to znamená příležitost pro banky rozšířit svá portfolia a v neposlední řadě i zisk, což se nepochybně pozitivně odrazí také v jejich tržní hodnotě.

Region CEE má správné „ingredience“ pro zdravý růst: stabilní měny, velmi nízkou zadluženost států, domácností a firem, nízkou nezaměstnanost a potenciál růstu v mnoha odvětvích. A k tomu stabilní a historicky nízké ceny komodit, především ropy, na které je celá Evropa závislá. To ve výsledku znamená více peněz v ekonomice na investice a spotřebu.

Text vznikl pro Asociaci pro kapitálový trh ČR.

Autor je Investiční manažer NN Investment Partners, CEE Equity boutique. Informace obsažené v tomto článku mají pouze informační charakter a nejedná se o nabídku ani veřejnou nabídku. Autor ani společnost nenesou žádnou zodpovědnost za použití informací uvedených v tomto článku.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...