7. května 2009 10:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Komerční bance klesl zisk na 2,8 miliardy

Komerční banka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komerční banka. | foto: Lidové noviny

PRAHA Komerční bance klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 7,5 procenta na 2,819 miliardy korun. Loni ve stejném období měla třetí největší banka v Českui zisk 3,048 miliardy. Analytici však očekávali ještě horší výsledek.

Čistý zisk Komerční banky po menšinových podílech činil 2,8 miliardy korun, analytici předpokládali pokles na zhruba 2,25 miliardy korun. Akcie Komerční banky zahájily na pražské burze obchodování v 9:20 růstem o 3,7 procenta na 2891 korun.

Banka oznámila, že meziročně zvýšila čisté bankovní výnosy a snížila provozní náklady. Tím do značné míry zmírnila rostoucí rizikové náklady vyvolané současnými obtížnými ekonomickými podmínkami v České republice.

Hlavní konkurent banky, Česká spořitelna snížila v letošním prvním čtvrtletí čistý zisk o 6,9 procenta na tři miliardy korun. Erste Bank, majitelce České spořitelny, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk po menšinových podílech meziročně o 26 procent na 232,1 milionu eur (6,2 miliardy korun).

Komerční banka je třetí největší bankovní skupinou na českém trhu s objemem aktiv takřka 686 miliard korun. Počet klientů činí téměř 2,7 milionu.

Majitelem většiny akcií je francouzská Société Générale, která se v prvním čtvrtletí nečekaně ocitla ve ztrátě. Ta činila 278 milionů eur (asi 7,45 miliardy Kč), ačkoli o rok dříve banka hospodařila se ziskem 1,1 miliardy eur. Výsledky Komerční banky jsou neauditované a konsolidované podle mezinárodních účetních standardů IFRS.

ČTK