Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Komerční banka hlásí rekordní zisky

Komerční banka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komerční banka. | foto: Lidové noviny

PRAHA Několik dní po zprávě ČSOB, které loni propadl předběžný konsolidovaný čistý zisk o takřka 90 procent na 1,03 miliardy, zveřejnila bilanci i Komerční banka. Ta zvýšila zisk na 13,2 miliardy korun po předloňských 11,2 miliardy korun. Meziročně to představuje takřka 18procentní růst. Výsledky zhruba odpovídají odhadům analytiků.

Představenstvo Komerční banky navrhne dozorčí radě výplatu dividend 180 korun na akcii před zdaněním, tedy stejnou jako v loňském roce. Banka by tak na dividendách rozdělila přes 6,8 miliardy korun.

Hlavním majitelem Komerční banky je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta, která se v posledních třech měsících loňského roku vrátila k zisku. Její čistý zisk za tři měsíce do konce prosince činil 87 milionů eur (2,6 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 3,35 miliardy eur ve stejném období předchozího roku.

Čisté úrokové výnosy, které mají největší podíl na celkových výnosech, loni vzrostly o 13,2 procenta na 21,3 miliardy korun. Celkové hrubé úvěry se zvýšily o 18,9 procenta na 374 miliard korun. Celkové čisté výnosy z poplatků a provizí stouply o 3,8 procenta na 8,05 miliardy korun. Hospodaření banky příznivě ovlivnil i zisk 485 milionů korun z prodeje akciového podílu na pražské burze.

Banka nicméně sdělila, že ji poznamenala světová finanční a ekonomická recese. Celkové náklady na rizika loni vzrostly o 128,8 procenta na 2,97 miliardy korun. Nárůst se týkal zejména několika velkých firemních klientů. KB vytvořila opravné položky na úplné krytí angažovanosti v dluhopisech islandských bank s hrubým dopadem 152 milionů korun.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Uzemněné Boeingy 737 MAX (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Uzemněné Boeingy 737 MAX (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Uzemněné Boeingy 737 MAX (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit

Vyzkoušejte s námi kosmetickou řadu Cottontouch™, která je určena pro novorozence od 1. dne života. Miminko se s ní bude cítit jako v bavlnce, protože obsahuje pravou bavlnu a díky speciální receptuře se snadno oplachuje i vstřebává.