18. února 2009 10:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Komerční banka hlásí rekordní zisky

Komerční banka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komerční banka. | foto: Lidové noviny

PRAHA Několik dní po zprávě ČSOB, které loni propadl předběžný konsolidovaný čistý zisk o takřka 90 procent na 1,03 miliardy, zveřejnila bilanci i Komerční banka. Ta zvýšila zisk na 13,2 miliardy korun po předloňských 11,2 miliardy korun. Meziročně to představuje takřka 18procentní růst. Výsledky zhruba odpovídají odhadům analytiků.

Představenstvo Komerční banky navrhne dozorčí radě výplatu dividend 180 korun na akcii před zdaněním, tedy stejnou jako v loňském roce. Banka by tak na dividendách rozdělila přes 6,8 miliardy korun.

Hlavním majitelem Komerční banky je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta, která se v posledních třech měsících loňského roku vrátila k zisku. Její čistý zisk za tři měsíce do konce prosince činil 87 milionů eur (2,6 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 3,35 miliardy eur ve stejném období předchozího roku.

Čisté úrokové výnosy, které mají největší podíl na celkových výnosech, loni vzrostly o 13,2 procenta na 21,3 miliardy korun. Celkové hrubé úvěry se zvýšily o 18,9 procenta na 374 miliard korun. Celkové čisté výnosy z poplatků a provizí stouply o 3,8 procenta na 8,05 miliardy korun. Hospodaření banky příznivě ovlivnil i zisk 485 milionů korun z prodeje akciového podílu na pražské burze.

Banka nicméně sdělila, že ji poznamenala světová finanční a ekonomická recese. Celkové náklady na rizika loni vzrostly o 128,8 procenta na 2,97 miliardy korun. Nárůst se týkal zejména několika velkých firemních klientů. KB vytvořila opravné položky na úplné krytí angažovanosti v dluhopisech islandských bank s hrubým dopadem 152 milionů korun.

ČTK