25. listopadu 2009 14:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Komisaři pokračují v prohledávání dokumentů ČEZ a J&T

sídlo ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy sídlo ČEZ | foto: ČTK

PRAHA Pracovníci Evropské komise pokračují v kontrole v sídlech energetické skupiny ČEZ a Energetického a průmyslového holdingu (EPH), jehož spoluvlastníkem je finanční skupina J&T.

ČEZ podle své mluvčí Evy Novákové předpokládá, že kontrola bude trvat déle než několik dnů. Komise prověřuje, zda ČEZ nebo EPH nenarušily v energetice hospodářskou soutěž na českém velkoobchodním trhu. Firmy ovšem podezření odmítají.

"Inspektoři jsou na místě, kontrola probíhá. Z obdobných kontrol více než dvacítky evropských energetik se nedá očekávat, že bude trvat jen pár dnů," řekla Nováková. "Kontrola Evropskou komisí stále probíhá, poskytujeme veškerou součinnost a vše probíhá v pokojném duchu," potvrdil mluvčí EPH Martin Maňák. Holding je dceřinou společností J&T a finanční skupiny PPF.

Evropská komise prošetřuje, zda případné narušení hospodářské soutěže na českém velkoobchodním trhu s elektřinou neposílilo roli firmy ČEZ. Domnělé protiprávní jednání může zahrnovat vyloučení konkurence a zvyšování cen, uvedla v úterý komise. Obě firmy odmítají, že by se jakéhokoli protiprávního jednání účastnily.

Pokud by se podezření z porušení hospodářských pravidel potvrdilo, může Evropská komise oběma firmám udělit pokutu. Ta může dosáhnout až deseti procent celkového ročního obratu firmy. Brusel nicméně upozornil, že kontrola ještě nemusí znamenat, že obě firmy skutečně pochybily.

Podle dřívějších informací serveru Euro.cz začala komise vyšetřovat ČEZ a J&T na základě stížnosti společnosti Czech Coal. Skupina již dříve uvedla, že společný postup firem může prohloubit nerovnováhu na trhu výroby elektrické energie a na trhu hnědého uhlí. Czech Coal kritizovala i transakce kolem koupě společnosti International Power Opatovice finanční skupinou J&T.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!