10. února 2012 10:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko už žádné dohody nezachrání, míní Rusové

Řečtí studenti při demonstraci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řečtí studenti při demonstraci | foto: Reuters

MOSKVA Řeckou dluhovou krizi nelze vyřešit žádnými dohodami, uvedl ruský ekonomický list Kommersant v komentáři k jednáním o druhém balíku půjček pro Atény výměnou za reformy.

I kdyby řecký parlament hned schválil požadovaný plán ozdravení ekonomiky a vzápětí Řekové neuspořádali revoluci, stejně podle deníku zůstane otázka, co se bude dál dít.

"Zůstane obrovský rozpočtový schodek, který nelze seškrtat na nulu při tak vysokém kurzu měny, a i náklady na obsluhu dluhu zůstanou katastrofálně vysoké. Kdyby země měla vlastní měnu, vše by se dalo vyřešit devalvací, ať postupnou či okamžitou. Tak problém v nepříliš vzdálené minulosti vyřešilo sousední Turecko. Ale v podmínkách jednotné evropské měny je devalvace nemožná," upozornil Kommersant.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nikdo neví, co dále podniknout. Vyhnat Řecko z eurozóny? To je varianta. Ale vedení zemí eurozóny je proti, kvůli politickým ambicím a strachu z nepředvídatelného běhu událostí po takovém kroku. Řekové zjevně také nejsou proti setrvání v eurozóně, přinejmenším potud, dokud jim Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond dávají peníze," napsal list.

Historie se bude opakovat

Celé to tedy prý znamená, že stejná historie se bude neustále opakovat. "Vzniknou nové dluhy a nové restrukturalizace, nové záchranné programy a nové požadavky snížit rozpočtový deficit. Ale také nové porady. Už teď 'řeckou otázku' řeší celá armáda hodnostářů. Občas dosáhnou nějaké dohody.

Škoda jen, že se skutečnou záchranou řecké ekonomiky to nesouvisí," uvedl Kommersant.

Řecko se dohodlo na škrtech

Ministři financí eurozóny ve čtvrtek neschválili druhý záchranný balík půjček pro Řecko i přes shodu tamních politiků na reformách i dohodu Atén se soukromými věřiteli na dobrovolném seškrtání řeckého dluhu zatím zelenou nedali.

Balík úvěrů by měl mít podle předchozích informací výši 130 miliard eur. Bez souhlasu eurozóny Řecku hrozí v březnu neřízený bankrot.

Eurozóna dala Řecku několik podmínek, které je třeba naplnit, aby mohla dát novému programu půjček zelenou. Jednou z podmínek je to, že řecký parlament musí v neděli schválit dohodnutá úsporná opatření. ČTĚTE VÍCE

Lidovky.cz, ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?