14. září 2014 12:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kompenzace kvůli sankcím? Zemědělci žádají o 21 milionů, řekl Jurečka

Mnistr zemědělství Marian Jurečka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mnistr zemědělství Marian Jurečka. | foto: Petr Topič, MAFRA

PRAHA Čeští pěstitelé ovoce a zeleniny zatím podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) podali 23 žádostí o kompenzace ve výši 21 milionů korun za ruské embargo na dovoz potravin kvůli sankcím EU. Přímé dopady embarga by se ale mohly vyšplhat až na 300 milionů korun. Jurečka to uvedl v pořadu Partie televize Prima.

Ministr připomněl, že bude Evropskou komisi žádat o zvýšení celkové částky na pomoc zemědělcům. Ta na ni původně vyčlenila 125 milionů eur (téměř 3,5 miliardy Kč), ani opatření za 200 milionů eur ale podle Jurečky nemohou stačit.

ČTĚTE TAKÉ

"Nikdo ze zemědělců neočekává stoprocentní kompenzace, to ani náhodou, ale měli bychom se bavit minimálně o půlmiliardě až miliardě eur, které bychom měli v příštích měsících uvolnit na to, ať se nám ten trh v některých komoditách úplně nerozsype," řekl ministr.

Jako příklad uvedl mléko, jehož průměrná cena je v ČR 9,50 Kč za litr při nákladech sedm až 7,40 Kč na litr. Pokud by cena mléka kvůli přebytku na domácím trhu v důsledku embarga spadla pod osm korun, spousta zemědělců bude zvažovat, zda pokračovat v jeho výrobě, uvedl Jurečka.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.