Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Končí další cestovka: Do Maroka neodletí klienti Relax Max Tours

Velkovezírský palác. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velkovezírský palác. | foto: autorka/Tomáš Tesař

PRAHA Pátou cestovní kanceláří, která nepřežila letošní sezonu, je Relax Max Tours. Firma oznámila 56 klientům, že na dovolenou do Maroka už neodletí. Dalších 47 lidí bude na náklady pojišťovny dopraveno ze zahraniční dovolené.

Cestovní kancelář CK Relax Max Tours není schopna nadále pokračovat v poskytování služeb. Dnes to sdělila společnost Etics ITP, která v Česku zastupuje pojišťovnu Europäische Reiseversicherung AG u níž je cestovní kancelář pojištěna.

Oficiálně cestovní kancelář však dosud úpadek nevyhlásila; její majitel Klaudiusz Kaiser Helman nekomunikuje a nebere telefony ani svým zaměstnancům.

Podle tuzemského zástupce pojišťovny Štěpána Landíka cestovní kancelář o neschopnosti poskytovat služby pojišťovnu informovala v pondělí večer.

Etics ITP nyní zajišťuje transfer turistů na letiště a jejich následný transport do Česka. "Počítáme s tím, že všech 50 klientů se vrátí do vlasti v původním termínu ukončení jejich zájezdu, tedy v dnešních nočních hodinách," dodal.

Krachy CK

V tomto roce již zkrachovalo několik cestovních kanceláří. Na začátku června se dostala do problémů liberecká cestovní kancelář Balkan Travel, na kterou následně vyhlásil soud konkurz.

V červenci zkrachovala cestovní kancelář RETUR a svoji činnost ukončila i cestovní kancelář Tomi Tour. V insolvenčním řízení je na žádost majitele od srpna také CK Cool Travel.

Pojišťovna podle Landíka učiní vše pro to, aby postižení klienti, kteří již na zaplacenou dovolenou neodcestují, dostali co nejdříve peníze zpět. "S řadovými pracovníky cestovní kanceláře jsme v kontaktu a poté, co obdržíme přesné seznamy zákazníků, budeme moci potvrdit, zdali sjednaná pojistná částka postačí na odškodnění všech klientů," dodal.

Kvůli problémům CK Relax Max Tours dnes rovněž jejích 56 klientů neodletí na dovolenou do Maroka, upozornil mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.

"Oficiálně zatím úpadek vyhlášen nebyl. Klienti jsou však již pracovníky CK informováni, že dnes na své dovolené do Maroka již neodletí," řekl Okamura. AČCKA odhaduje, že nyní má u této cestovní kanceláře zakoupeno zájezdy několik stovek klientů.

Podle Okamury byli klienti v Maroku již v pondělí vystěhováni a bydleli na vlastní náklady. Majitel CK Relax minulý týden podle Okamury opakovaně AČCKA ujišťoval, že je vše v pořádku. "Nyní již telefon nezvedá. Pracovnice na pobočce CK nám sdělila, že ani s nimi majitel nekomunikuje. Nicméně klienty již informují o vzniklé situaci," uvedl Okamura.

CK Relax Max Tours vznikla teprve letos v květnu a specializovala se na zájezdy do Maroka. Podle serveru iDnes ji založil Helman, polský občan tuniského původu. Ten stál i u pádu cestovní kanceláře Oasis Tours v roce 1997.

Policie ho tehdy zatkla a obvinila z podvodu. Soudy ho však po 12 letech definitivně zprostily viny. Kvůli tomu chce Helman po Česku žádat úhradu škody a žalovat zemi o stamiliony korun.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...