18. dubna 2012 11:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Revoluce ve stavebním spoření. Podpora bude jen na bydlení

Stavební spoření | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavební spoření | foto: Shutterstock

PRAHA Stavební spoření budou moci nabízet také banky, ale státní podpora bude na omezené účely - bydlení, školné nebo důchod. Zákon na dnešním zasedání schválila vláda. Systém státní podpory ani její výše by se podle návrhu ministerstva financí změnit neměl.

Zpřístupnění stavebního spoření i univerzálním bankám odůvodňuje ministerstvo financí posílením konkurenčního prostředí a stability systému.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ten je totiž v současnosti kriticky závislý na státní podpoře a jakýkoli další zásah státu do výše státní podpory může vést k problémům stavebních spořitelen s likviditou, a tedy narušení stability systému," uvedlo Ministerstvo financí (MF).

Bydlení, školné nebo důchod

Banky budou moci nabízet Stavební spoření od roku 2015. Novela ale dále počítá i se zavedením účelového využití státního příspěvku ke stavebnímu spoření. Lidé by ho mohli použít na bytové účely, celou částku použít na úhradu školného nebo na důchod. Tyto změny by měly platit už od roku 2014. K těmto návrhům stavební spořitelny výhrady nemají a například spojení spoření s důchodovou reformou nebo školným vítají.

Stavební spořitelny proti změně protestují

Stavební spořitelny však v úterý vyjádřily s celkovým návrhem MF nesouhlas. "My v žádném případě nevystupujeme proti tomu, aby banky nemohly poskytovat stavební spoření. Základní problém je, že novela zákona stanovuje pro univerzální banky a spořitelny naprosto odlišné podmínky," uvedl předseda Asociace Českých stavebních spořitelen Vojtěch Lukáš.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Celý systém striktně upravuje zákon. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak následně poskytnou klientovi, většinou půjčují a úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.

Lidovky.cz, ČTK