Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Konec Česka jako 'montovny'? Babiš představil strategii do roku 2030, má se posunout k finální výrobě

Andrej Babiš během celostátního sněmu hnutí ANO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš během celostátního sněmu hnutí ANO. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Inovační strategie pro období 2019 až 2030 má podle premiéra Andreje Babiše (ANO) posunout Českou republiku k realizaci finálních výrobků a k vytváření přidané hodnoty. Řekl to na pondělní tiskové konferenci v pražském Lichtenštejnském paláci. Podle něj má Česko ambici v uvedeném období se posunout do první evropské ligy v žebříčku inovativních zemí. Předseda opoziční ODS Petr Fiala poznamenal, že za posledních pět let hnutí ANO zemi posunulo spíše do minulosti.

„Změníme perspektivní charakter našeho hospodářství. Chceme hlavně realizovat finální produkci, vytvářet přidanou hodnotu doma,“ řekl premiér, podle kterého takový posun bude znamenat vyšší mzdy pro občany, vyšší ziskovost pro firmy a vyšší příjem pro stát. „Tím samozřejmě můžeme zásadně navýšit i naši nezávislost na některých tradičních průmyslových odvětvích,“ doplnil.

Inovační strategie obsahuje devět pilířů. Týkají se financování výzkumu, rozvoje nové metodiky hodnocení vědy, start-upů a spin-off firem, chytré infrastruktury, změny podpory patentové politiky, digitalizace, změněné podoby daňových odpočtů na výzkum a vývoj nebo propagace země v zahraničí. Na koncepci spolupracovaly kromě zástupců vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) také Akademie věd ČR, vysoké školy, podnikatelské asociace či ministerstva.

„Chceme se dostat mezi špičku Evropy, mezi státy, jako jsou Švédsko, Dánsko, Švýcarsko či Finsko, které se už před 15 lety rozhodly jít touhle cestou a dnes patří mezi nejvíc prosperující země,“ poznamenal Babiš. Společně s místopředsedou RVVI Karlem Havlíčkem materiál již dříve představili v Singapuru, Indii či Thajsku. V plánu to mají také v Izraeli, kam v pondělí večer odlétají. Původně se tam měl konat summit visegrádské čtyřky, kvůli neúčasti Polska byl ale zrušen.

Podle Fialy strategie opomíjí nutnost jednoduchého a přehledného právního řádu a co nejmenší byrokracie. „V této oblasti vláda hnutí ANO naprosto selhává,“ napsal v komentáři pro média. Se snížením administrativy naopak podle Havlíčka dokument počítá.

Strategie je podle Fialy v rozporu s tím, co vláda dosud dělala a dělá. „V roce 2018 jsme vypadli ze skupiny 25 nejinovativnějších zemí světa, podíl vládních výdajů na výzkum k hrubému domácímu produktu (HDP) klesá, a to z 0,9 procenta v roce 2015 na 0,8 procenta v roce 2019. Strategie sice mluví o daňovém zvýhodnění firem při investování do inovací, ale finanční správa přitom motivuje své zaměstnance odměnami v případě, že dodatečně dodaní firmy, které daňové zvýhodnění (odpočty) využily,“ dodal šéf ODS.

Předloni celkové výdaje na výzkum a vývoj v Česku podle dat Českého statistického úřadu dosáhly rekordních 90,4 miliardy korun. Meziročně vzrostly o 10,3 miliardy, tedy o 12,8 procenta. Celkový podíl výdajů na vědu na HDP byl 1,79 procenta, což je méně než v letech 2013 až 2015. Výdaje z veřejných tuzemských zdrojů činily 31,2 miliardy korun (35 procent), což byla částka o desetinu větší než v letech 2015 a 2016.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...