Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Konec daňových úniků v Evropě: Unie chce zrušit bankovní tajemství

Euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro | foto: Shutterstock

ŠTRASBURK/BRUSEL Evropský parlament chce konec bankovního tajemství v Evropské unii. Europoslanci dnes schválili zprávu, která členské státy vyzývá, aby co nejrychleji schválili směrnice, jež prolomí bankovní tajemství v unii a zavedou automatickou výměnu informací o dani z příjmu a DPH mezi jednotlivými zeměmi.

Parlament tvrdí, že díky neexistenci takové legislativy státní pokladny přichází každý rok kvůli daňovým únikům o zhruba 200 miliard eur (asi 5,2 bilionu korun).

"Jestli chce být Evropa efektivní v boji proti daňovým únikům, musí prolomit bankovní tajemství v celé Evropě," uvedli ve společném prohlášení autoři zprávy, kterou dnes europoslanci schválili, Magdalena Alvarezová a Leondardo Domenici.

Českému berňáku už do Evropy neutečete

Členské státy o podobných návrzích jednají již delší dobu, ale zatím se jim díky odporu některých zemí, především Rakouska či Lucemburska, nepodařilo dohodnout. K přijímání návrhů, které se týkají daní, je v EU třeba souhlas všech 27 států.

Pokud by nakonec podobné unijní zákony skutečně vstoupily v platnost znamenalo by to, že například český daňový úřad by měl přehled o Češích, kteří platí daně za hranicemi. V současnosti je podobná výměna informací velmi komplikovaná a možná prakticky jen v případě podezření z trestné činnosti. V některých případech však není kvůli bankovnímu tajemství možné získat informace vůbec.

Centralizace informací se ne všem zamlouvá

Podobný postup se však všem europoslancům nezamlouvá, vadí jím především, že Evropský parlament nemá právo zasahovat do daňové suverenity členských států EU.

"Dnes si mohou státy vyměňovat citlivé informace v případě podezření nebo pochybností. Nově by měla být výměna informací automatická a hlavně povinná," uvedl český europoslanec Ivo Strejček (ODS), který hlasoval, stejně jako jeho straničtí kolegové, proti přijetí zprávy. Podle něj v současnosti roste v Evropské unii tlak na soustředění informací do jednoho místa, což prosazují především Španělé, Francouzi a Němci.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...