25. září 2009 10:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Konec diskriminace: britští leváci dostanou speciální slipy

Nové slipy, které porušují tradici trvající 75 let, mají horizontální otevírání místo vertikálního zprava přístupného rozparku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové slipy, které porušují tradici trvající 75 let, mají horizontální otevírání místo vertikálního zprava přístupného rozparku. | foto: Reprofoto

LONDÝN/PRAHA Leváci pozor! Britský obchod spustil prodej slipů, které byly navrženy speciálně pro levoruké muže. Podle britské společnosti Hom, která se spodním prádlem pro leváky přišla, je cílem inovace ušetřit levákům čas i rozpaky na toaletě.

Nové slipy, které porušují tradici trvající 75 let, mají horizontální otevírání místo vertikálního zprava přístupného rozparku.

"Podle našeho názoru je to důležitý krok směrem k rovnosti mezi pravorukými a levorukými muži," řekl Rob Faucherand z obchodu Debenhams. Leváci tvoří zhruba desetinu mužské populace.

 Přesto mají klasické pánské slipy už od roku 1935, kdy byly vynalezeny, tradičně otvor pro praváky. Podle Faucheranda musí leváci sáhnout mnohem hlouběji do svých kalhot a nepřirozeně zkroutit ruku, aby docílili výsledku, kterého praváci dosahují s lehkostí.

Slipy pro leváky
Do příchodu slipů nové generace měli leváci jako alternativu na výběr pouze boxerky s oboustranným otevíráním uprostřed. Nové slipy znamenají, že muži leváci mohou konečně použít toaletu stejně rychle a efektivně jako jejich kolegové praváci.

"Přechod od vertikálního k vodorovnému otevírání může znít jako malý krok, ale je to zásadnější průlom, než mnozí čekali," je si jistý Faucherand.

Naopak Patrik Nacher spolumajitel společnosti Left Hand International, s.r.o., která provozuje obchody s potřebami pro leváky, považuje speciálními slipy spíše za žertovný předmět. "Slyším to poprvé a moc nerozumím tomu, co má levorukost společného se slipy. Přijde mi to spíše jako vtip," komentoval nápad Nacher.

Nacher řekl, že byli při zakládání firmy sami překvapeni, kolik existuje věcí ve verzi pro leváky. Slipy pro levoruké však podle něj nemají pro muže příliš velký význam. Zákazníci mají v současnosti v obchodě pro levoruké, který firma provozuje, na výběr ze zhruba stovky produktů.

Nejedná se však pouze o věci, které lidé považují za přirozené pro leváky, jako jsou například speciální nůžky, vývrtka nebo otvírák. "Existuje levoruký srp, levoruká kosa, nůž, myš, klávesnice nebo kuchyňská chňapka," přiblížil nabídku na trhu.

Ne všichni z české populace leváků, kterých je podle odhadů deset procent, však vyhledávají a používají nástroje pro levoruké. Nacher to přičítá chybějící nabídce v minulosti a přeučování leváků na pravou ruku.

Spousta leváků je už navyklá na pravoruké věci a v okamžiku, kdy se objeví nabídka věcí pro levoruké, tak zvažuje, zda se vrátit ke své přirozenosti nebo zůstat u toho, na co je zvyklý.

"Když nemůžete deset let sehnat nůžky pro leváky, tak se naučíte používat ty pro praváky," konstatoval Nacher.

reuters, psp, Lidové noviny