7. května 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Konec dobíjení telefonů? S pomocí bezdrátové elektřiny ano

Elektřina (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Bezdrátové internetové připojení už nikoho nepřekvapí. Představte si ale, že byste nepotřebovali žádné kabely ani k elektrickým spotřebičům, natož abyste si museli nabíjet mobily. Bude bezdrátová elektřina brzy běžná v každé domácnosti? Katie Hallová ze společnosti WiTricity tvrdí, že ano.

Bezdrátová elektřina už dávno není pouhá fikce. Společnost WiTricity již několikrát předvedla, že dokáže nabít nejrůznější zařízení bez připojení jediného drátu. Telefon, notebook, televizi a dokonce i elektrické auto. A jak taková technologie funguje?

"Samozřejmě nebudeme zaplňovat vzduch elektřinou. Zaplníme ho magnetickým polem," říká Hallová. Magnetické pole má ve vzduchu vytvořit speciální zařízení, které ho při zapojení začne generovat i pro ostatní spotřebiče. Ve chvíli, kdy se do tohoto pole dostane další zařízení, začne se samo nabíjet.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Hallové není třeba mít z ničeho strach, magnetické pole funguje stejně jako wifi, které je v domácnostech již naprosto běžné.

Technologie již tedy v praxi existuje, nejtěžší překážka ale vědce teprve čeká. Pro využití v běžném životě bude zapotřebí vytvořit dostatečně veliké magnetické pole, což může být problém. Normální uživatelé si tak budou muset nejspíše ještě pár let počkat.

ttrTomáš Trnka