6. března 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Konec hádek s číšníkem. Jídlo vám podle gusta objedná sám stůl

Objednávání pizzy díky dotykovému stolu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Objednávání pizzy díky dotykovému stolu. | foto: youtube.com

NEW YORK Počítače by v budoucnu mohly nahradit i číšníky, z nichž by se stali už jen nosiči talířů. Terminály sloužící k objednávání se delší dobu objevují ve velkých řetězcích rychlého občerstvení, americký Pizza Hut ale jde dál. Jídlo podle vlastní chuti by si každý zákazník mohl sestavit s pomocí speciálního stolu s dotykovým displejem. Alespoň podle konceptu, který řetězec zveřejnil na serveru YouTube.

Není to vlastně žádná novinka. Microsoft představil svůj projekt Surface – počítačového stolu s dotykovým displejem – už před sedmi lety. Již tehdy se počítalo s jeho nasazením v restauračních zařízeních.

Od té doby už se z prototypů staly funkční modely, masového rozšíření do restaurací se však Surface zatím nedočkal. Až na několik výjimek například v restauraci Inamo v londýnském Soho, jsou zatím dotykové stoly dosud spíše kuriozitou. Překážkou jsou zatím vysoké náklady a "tvrdé podmínky" v podobě skvrn od jídla a rozlitého pití. 

Nedávno zveřejněný koncept sítě restaurací Pizza Hut však myšlenku interaktivního objednávání opět oživil. Zákazníci si mohou pomocí speciální aplikace na stole pizzu sestavit do posledního detailu – od jednotlivých ingrediencí po druh a propečení kůrky těsta.

Díky bezdrátové technologii NFC můžete celou objednávku zaplatit jednoduše přiložením například svého mobilního telefonu. Čekání na jídlo si přitom můžete zpříjemnit hraním videoher nebo brouzdáním internetem.

mevMartin Nevyhoštěný

Najdete na Lidovky.cz