Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Konec DVB-T vysílání se blíží. Vyzkoušeli jsme moderní IPTV

Přechod na novější standard vysílání DVB-T2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přechod na novější standard vysílání DVB-T2. | foto: Nordic Telecom

PRAHA V Česku právě odstartovala fáze vypínání pozemního DVB-T vysílání a přechod na novější standard DVB-T2. Tento fakt vyžaduje od uživatelů různé změny, kromě nového televizoru nebo koupě set-top boxu, mohou přechod vyřešit pořízením internetové televize - IPTV služby, například Nordic TV od operátora Nordic Telecom. Ta nad rámec běžného sledování televize přinese uživatelům řadu dalších předností, jako je sledování programů až 7 dní zpětně nebo nahrávání pořadů.

Přechod na nový standard pozemního vysílání DVB-T2 začíná 27. listopadu vypnutím vysílačů DVB-T v Praze a středních Čechách. Do poloviny roku 2020 pak budou vypnuty všechny stávající vysílače technologie DVB-T a příjem už bude možný pouze pomocí nového standardu. Pokud tedy ještě nemáte přechod vyřešen, je nejvyšší čas hledat tu ideální cestu.

Rozhovor s expertem: Naplní 5G sítě naše futuristické představy?

Tou ovšem nemusí být jen přechod na nový standard DVB-T2, který pro řadu uživatelů znamená koupi nového televizoru nebo alespoň set-top boxu. Uživatelé namísto toho mohou sáhnout po některém z alternativních způsobů televizního vysílání. V poslední době jsou populární zejména takzvané IPTV služby, tedy televize šířená přes internet. Jedním z těchto řešení je i služba Nordic TV od českého operátora Nordic Telecom. Právě tuto službu jsme vyzkoušeli.

IPTV má oproti klasickému pozemnímu vysílání celou řadu výhod, které televize od Nordic Telecom jasně demonstruje. Za mírný měsíční poplatek (u Nordic TV od 195 korun) totiž uživatel získá možnosti a funkce, které výrazně zvýší komfort sledování televizního obsahu.

Přechod na novější standard vysílání DVB-T2.
Přechod na novější standard vysílání DVB-T2.

Uživatel si společně se službou může objednat set-top box, který připojí k prakticky kterékoli televizi a samozřejmě k internetu a je to. Zapojení jsme zkusili a nezabere víc než 5 minut. S televizí od Nordic Telecomu získáte i zapojení Nordic TV zdarma a možnost pronájmu set-top boxu za 95 Kč, v případě, že si službu objednáte spolu s jejich internetem.

Svobodná volba

Sledování přes set-top box je ale jen začátek. Ona fyzická „krabička“ totiž pro mnohé uživatele nebude vůbec potřeba. Nejlépe jsou na tom uživatelé chytrých televizí Samsung Smart TV, kteří si mohou stáhnout aplikaci přímo do samotného televizoru. Kladem takového řešení je, že vše uživatel ovládá ovladačem od svého televizoru, který už dokonale zná.

Přichází doba pevného bezdrátového internetu. Slibuje obří rychlosti

Kdo se chce dívat na své oblíbené pořady na mobilu nebo tabletu, může si k tomu zdarma stáhnout aplikaci. A existuje i další cesta, Nordic TV jde pustit ve webovém prohlížeči na stránce tv.nordictv.cz/login. Vždy platí, že se uživatel musí přihlásit údaji, které jsou mu zaslány po objednání služby a provést autorizaci daného zařízení.

Výhodou Nordic TV je, že takto může uživatel sledovat TV až na čtyřech zařízeních najednou: snadno tak lze mít puštěnou Nordic TV jak na domácím televizoru, tak třeba v mobilu a tabletu, a ještě mít v záloze třeba notebook. Služby fungují po celé Evropě, takže domácí programy lze pohodlně sledovat i na cestách, třeba s dětmi na dovolené.

Kromě možnosti sledování TV na zmíněných zařízeních vidíte po připojení televizní seznam všech běžících pořadů na všech kanálech a také záložku s nahranými pořady. Uživatel určitě ocení i stručný popis daného pořadu a jeho hodnocení od ostatních diváků a opravdu pokročilé vyhledávání, například podle jména herce, režiséra nebo žánru.

Dívejte se kdykoli

Svobodná volba, na jakém zařízení a jakým způsobem lze televizní vysílání sledovat, je ale jen jednou z výhod IPTV. Velkým lákadlem je také funkce zpětného přehrání. Nordic TV nabízí až 7 dní zpětného přehrání, což tedy znamená, že si v menu služby může uživatel nalistovat pořad až týden starý a pustit si ho, jako by právě v televizi běžel. Zpětné přehrání je nesmírně komfortní záležitostí, která znamená, že uživateli nediktuje způsob trávení volného času televizní program, ale pouze a jen jeho aktuální chuť podívat se na oblíbený pořad. Zpětné sledování přináší i jeden komfortní prvek: lze tu snadno přeskakovat reklamy.

Komu nestačí sedm dní zpětného přehrání, může si v Nordic TV vytvořit svůj malý televizní archiv. Služba totiž nabízí možnost nahrát si až 20 hodin záznamu pro shlédnutí kdykoli. Nahrané pořady se nacházejí přehledně v menu a lze je samozřejmě jednoduše smazat, aby se uvolnilo místo pro další nahrávky.

Přehrávání čehokoli lze kdykoli pozastavit, to třeba když si uživatel potřebuje odběhnout. Pokud pak pořad „jede“ ze záznamu, lze v něm i přeskakovat vpřed. IPTV je i řešením pro nepozorné diváky: komu uteče zajímavá scéna, může si vysílání přetočit zpět.

Dvě volby a balíčky

Služby Nordic TV si lze objednat ve dvou základních provedeních. Tarif 80+ nabízí momentálně 23 kanálů v HD kvalitě a 60 kanálů v kvalitě SD, standardně vyjde na 195 korun měsíčně. Už toto je mnohem širší nabídka, než jakou uživatelé najdou v pozemním DVB-T vysílání. Kromě českých televizních kanálů jsou tu například i kanály polské či slovenské. Tarif 120+ přináší 31 HD kanálů a 91 kanálů v SD kvalitě. Součástí služby jsou balíčky Kido, Sport a Lingua, které přináší i řadu prémiových kanálů například pro děti nebo sportovní fanoušky. Tato varianta vyjde standardně na 495 korun měsíčně.

U obou tarifů si pak lze ještě zvlášť připlatit za balíček Filmy, ve kterém se nachází trojice kanálů HBO (balíček stojí 195 korun měsíčně).

Službu Nordic TV lze momentálně získat na půl roku se slevou 50 %. Nabídka platí pro oba tarify, stačí při objednávce zadat promokód „Vánoce“.

Pozitivní vlastností Nordic TV je také fakt, že služba je k dispozici bez závazku, snadno si ji tedy může uživatel vyzkoušet třeba na měsíc a v případě, že mu nebude vyhovovat, už nemusí pokračovat. Na měsíční bázi lze aktivovat i jednotlivé televizní balíčky, takže třeba sportovní kanály si může uživatel objednat jen v průběhu sezóny svého oblíbeného sportu a po zbytek roku za ně nemusí platit.

Více informací najdete zde. Nordic TV nyní můžete získat s 50% slevou na půl roku.

Proč se pozemní vysílání mění?

Přechod z technologie DVB-T na DVB-T2 je celoevropská záležitost, která je dána požadavky na lepší využití frekvencí, na kterých je pozemní vysílání šířeno. Zatímco standard DVB-T využívá pásmo 470 – 790 MHz, nový standard DVB-T2 je úspornější a „vystačí“ si s pásmem 470 – 694 MHz. Uvolněné frekvence budou po celé Evropě, včetně České republiky, použity pro budování mobilních sítí 5. generace. Aukce na tyto kmitočty se v Česku chystá a aby operátoři mohli začít nové sítě provozovat, musí pozemní vysílání toto pásmo „vyklidit“.

Výhody IPTV od Nordic Telecom

  • 7 dní zpětného přehrávání (nejste závislí na času, kdy se vrátíte domů nebo jestli se zdržíte v práci)
  • 20 hodin nahrávání (pokud se chcete na nějaký pořad podívat i více než 7 dnů zpětně nebo opakovaně)
  • Možnost pozastavení (v případě, že Vám někdo volá nebo se staví sousedka na návštěvu)
  • Současné přehrávání na 4 zařízeních (pro případ, že chcete pustit dětem večerníčka, ale sami se chcete v klidu dívat na sportovní přenos)
  • Flexibilita místa (Nordic TV Vám bude po ruce v mobilu, tabletu, PC - kdekoliv, kde budete mít internetové připojení)
  • Nízký měsíční poplatek za velké množství SD i HD kanálů a zmíněných funkcionalit
  • Kvalita přehrávání (už žádné řešení sekání / zrnění kvůli špatnému signálu, pokud máte se službou problém, zavoláte a provozovatel vše vyřeší. Podmínkou využívání je pouze internetové připojení s rychlostí min. 5 Mb/s
  • Více informací najdete na webu koukejkdychces.tv

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...