29. června 2009 11:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Konec legendy: Jablonex uzavřel výrobu skla v Železném Brodě

Náhrdelník z dílny Jablonexu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náhrdelník z dílny Jablonexu. | foto: Reprofoto

ŽELEZNÝ BROD Společnost Jablonex Group končí s výrobou skla v Železném Brodě. Před koncem června dostalo výpověď 167 tamních zaměstnanců, další mají smlouvy na dobu určitou. Výroba ve sklárně se zastaví na konci prázdnin, řekl dnes odborový předák Miroslav Kotrba.

Ještě v době vzniku skupiny Jablonex Group zaměstnávalo Železnobrodské sklo kolem 1150 lidí, dnes jich tam podle Kotrby zůstává zhruba 240. Výpovědi podle něj dostali i další zaměstnanci skupiny.

Jablonex Group

Patří k největším výrobcům bižuterie na světě. Skupina se zaměřuje na výrobu sklářské suroviny, bižuterních polotovarů, zejména perlí, a hotové bižuterie. Její součástí je i jediná česká mincovna.

Uskupení vzniklo na podzim 2005 spojením Ornely, Jablonexu, Bižuterie České Mincovny, Železnobrodského skla a Bohemian Jewelery. Loni v srpnu se ale akcionáři rozhodli nabídnout firmu k prodeji, protože se rozcházeli v názoru, jak ji vést v boji se silnou korunou a asijskou konkurencí.
O akcie sklářské skupiny s dvoumiliardovým obratem se ucházelo 20 zájemců. Prodej ale zkomplikovala hospodářská krize. Jednání stále pokračují.

V železnobrodské sklárně zůstane jen několik údržbářů. Jablonex tak pokračuje v restrukturalizaci. Každý měsíc propouští desítky lidí. Ještě v roce 2005, kdy skupina vznikla spojením pěti sklářských a bižuterních podniků Jablonecka, zaměstnávala kolem 3900 lidí, dnes je jich podle Kotrby sotva třetina.

V minulosti propuštění skláři nacházeli většinou nové uplatnění v automobilovém průmyslu, i ten je ale nyní v útlumu, a tak mnoho šancí najít nové uplatnění nemají. Na každé volné místo připadá 20 uchazečů.

"Důvodem současného propouštění ale není nedostatek zakázek, ty v poslední době přibývají, problémy ale dělají banky, které prakticky zastavily provozní financování," řekl Kotrba. Potvrdil to i personální ředitel Josef Klofec. Podle neoficiálních informací je přitom hospodaření Jablonexu v posledních měsících díky důsledné restrukturalizaci a snižování nákladů v černých číslech.

Železnobrodské sklo bylo tradičně zaměřeno na výrobu skleněných perel a bižuterie, vyrábělo i hutně tvarované sklo a svítidla. Tato výroba se ale v podstatě zastavila už před rokem.

Ještě kolem roku 2001 se v Železném Brodě uskutečňovaly zakázky za zhruba půl miliardy korun a hospodaření bylo ziskové, v posledních letech byla ale výroba stále ztrátovější, proto se ji vlastník rozhodl ukončit. V minulosti už skupina ukončilo třeba výrobu vánočních ozdob, nebo zavřela sklárnu v Lučanech nad Nisou.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!