Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Konec 'podpultových nabídek' operátorů? Výjimečně nešťastné, soudí radní ČTÚ Malý

Ondřej Malý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Malý. | foto: ČTÚ

PRAHA Část novely telekomunikačního zákona, která operátorům zakáže nabízet takzvané „podpultové nabídky“, je podle člena rady ČTÚ Ondřeje Malého výjimečně nešťastná. Řekl to v on-line rozhovoru se čtenáři serveru Lidovky.cz. V něm mimo jiné zmiňuje, že pozici spotřebitelů by mohly zlepšit i hromadné žaloby na operátory.

Zákazníci, kteří mají trpělivost a chuť se dohadovat, mohou nyní u operátorů dosáhnout na lepší cenovou nabídku, než je ta oficiální. Tomu by však do budoucna měla zabránit novela telekomunikačního zákona, do něhož ministerstvo průmyslu vložilo pasáž, podle kterého budou takzvané „podpultovky“ nelegální. Ty byly přitom mnohdy jedinou cestou, jak se dostat k cenově výhodné nabídce.

„Tato část novely je výjimečně nešťastná. Došlo by k omezení autonomie vůle smluvních stran a k velkému nebezpečí zakonzervování cen v segmentu, kde již nyní, po protispotřebitelské novele, neprobíhá intenzivní soutěž,“ uvedl v on-line rozhovoru na serveru Lidovky.cz Malý.

Za situaci, která nyní na tuzemském telekomunikačním trhu panuje, podle něj z velké části může skutečnost, že v Česku existují pouze tři telefonní operátoři. „Šéf rakouského regulátora Johannes Gungl si pochvaluje, jak tam měli na začátku století pět operátorů. Ti se postupně pospojovali na tři, ale regulátor spojení podmiňoval striktními ústupky. Rakouský úřad nikdy nemusel konkurenci vymáhat, pouze dohlížel, jestli jim to dobře funguje,“ přibližuje, proč jsou služby operátorů v okolních zemích levnější.

Jako chybu vidí Malý rovněž to, že se o danou oblast nikdy příliš nezajímali politici. Doufá, že by se Česká republika mohla dočkat snížení cen už na jaře, podmiňuje to ale několika faktory, jako například zrychlením možnosti přestupovat mezi operátory s přenesením čísla.

„Svědomí mám čisté“

Na dotaz čtenáře, zda by pozici českých spotřebitelů zlepšila možnost hromadných žalob, odpověděl: „Ano, bezesporu.“ Za vhodné by zase považoval, kdyby stát formou sociálních dávek přispíval neslyšícím na internet.

Bránil se i nařčení, že během svého funkčního období nic nedělal, ale pouze chodil do médií a kritizoval. „Jsem neexekutivní člen rady ČTÚ, formálně jsou mé pravomoci omezené pouze na hlasování na zasedání rady. Gró mé práce je připomínkování materiálů, které úřad předkládá ke schválení či projednání,“ odpověděl s tím, že přinesl desítky podnětů proti operátorům, o nichž nakonec přesvědčil i úředníky.

Za drahý mobilní internet a špatnou ochranu zákazníků proti mobilním operátorům spoluodpovědnost necítí. „Svědomí mám čisté, protože proti protispotřebitelským zákonům jsem bojoval, jak jsem mohl,“ reagoval Malý, kterému v březnu končí mandát. Ministr Jan Mládek si jej už ve funkci člena Rady ČTÚ nepřeje, neboť prý „více mluví, nežli koná“, a hledá za něj náhradu.

Přečtěte si celý on-line rozhovor s Ondřejem Malým

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

George Soros (na snímku z roku 2018). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

George Soros (na snímku z roku 2018). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

George Soros (na snímku z roku 2018). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.