Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Konec 'podpultových nabídek' operátorů? Výjimečně nešťastné, soudí radní ČTÚ Malý

Ondřej Malý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Malý. | foto: ČTÚ

PRAHA Část novely telekomunikačního zákona, která operátorům zakáže nabízet takzvané „podpultové nabídky“, je podle člena rady ČTÚ Ondřeje Malého výjimečně nešťastná. Řekl to v on-line rozhovoru se čtenáři serveru Lidovky.cz. V něm mimo jiné zmiňuje, že pozici spotřebitelů by mohly zlepšit i hromadné žaloby na operátory.

Zákazníci, kteří mají trpělivost a chuť se dohadovat, mohou nyní u operátorů dosáhnout na lepší cenovou nabídku, než je ta oficiální. Tomu by však do budoucna měla zabránit novela telekomunikačního zákona, do něhož ministerstvo průmyslu vložilo pasáž, podle kterého budou takzvané „podpultovky“ nelegální. Ty byly přitom mnohdy jedinou cestou, jak se dostat k cenově výhodné nabídce.

„Tato část novely je výjimečně nešťastná. Došlo by k omezení autonomie vůle smluvních stran a k velkému nebezpečí zakonzervování cen v segmentu, kde již nyní, po protispotřebitelské novele, neprobíhá intenzivní soutěž,“ uvedl v on-line rozhovoru na serveru Lidovky.cz Malý.

Za situaci, která nyní na tuzemském telekomunikačním trhu panuje, podle něj z velké části může skutečnost, že v Česku existují pouze tři telefonní operátoři. „Šéf rakouského regulátora Johannes Gungl si pochvaluje, jak tam měli na začátku století pět operátorů. Ti se postupně pospojovali na tři, ale regulátor spojení podmiňoval striktními ústupky. Rakouský úřad nikdy nemusel konkurenci vymáhat, pouze dohlížel, jestli jim to dobře funguje,“ přibližuje, proč jsou služby operátorů v okolních zemích levnější.

Jako chybu vidí Malý rovněž to, že se o danou oblast nikdy příliš nezajímali politici. Doufá, že by se Česká republika mohla dočkat snížení cen už na jaře, podmiňuje to ale několika faktory, jako například zrychlením možnosti přestupovat mezi operátory s přenesením čísla.

„Svědomí mám čisté“

Na dotaz čtenáře, zda by pozici českých spotřebitelů zlepšila možnost hromadných žalob, odpověděl: „Ano, bezesporu.“ Za vhodné by zase považoval, kdyby stát formou sociálních dávek přispíval neslyšícím na internet.

Bránil se i nařčení, že během svého funkčního období nic nedělal, ale pouze chodil do médií a kritizoval. „Jsem neexekutivní člen rady ČTÚ, formálně jsou mé pravomoci omezené pouze na hlasování na zasedání rady. Gró mé práce je připomínkování materiálů, které úřad předkládá ke schválení či projednání,“ odpověděl s tím, že přinesl desítky podnětů proti operátorům, o nichž nakonec přesvědčil i úředníky.

Za drahý mobilní internet a špatnou ochranu zákazníků proti mobilním operátorům spoluodpovědnost necítí. „Svědomí mám čisté, protože proti protispotřebitelským zákonům jsem bojoval, jak jsem mohl,“ reagoval Malý, kterému v březnu končí mandát. Ministr Jan Mládek si jej už ve funkci člena Rady ČTÚ nepřeje, neboť prý „více mluví, nežli koná“, a hledá za něj náhradu.

Přečtěte si celý on-line rozhovor s Ondřejem Malým

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!