2. července 2012 16:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Konec škrtů a boj s korupcí. Odboráři navrhují, jak z krize

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil a předseda OS Kovo Josef Středula (vlevo) vystoupili 2. července na tiskové konferenci ČMKOS, na které odboráři představili svou Vizi pro ČR.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil a předseda OS Kovo Josef Středula (vlevo) vystoupili 2. července na tiskové konferenci ČMKOS, na které odboráři představili svou Vizi pro ČR. | foto: ČTK

PRAHA Zastavení vládních reforem, konec škrtů, zvýšení daní firmám či zavedení protikorupčních opatření jsou podle odborů kroky ke zlepšení české ekonomiky. Odboráři navrhují pro příští roky zastavit snižování schodku státního rozpočtu a nechat ho na 110 či 120 miliardách korun.

V dalším omezování deficitu by se pokračovalo až po nastartování ekonomického růstu. Vyplývá to z programu "Vize pro ČR" Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), který její vedení dnes představilo novinářům.

1. Boj proti korupci

Za zásadní považují odbory boj proti korupci, lichvě, daňovým únikům, praní špinavých peněz i práci na černo. Podle odborů je nutné znemožnit legalizaci korupčních příjmů pomocí majetkových přiznání a povinnou registrací děděného majetku i dědickou daní. Navrhují také plošné zavedení kontrolních pokladen s fiskální pamětí a zákaz anonymních akcií.

2. Lichva

Lichva se dá podle odborářů omezit stanovením úroků z úvěrů - nesměly by překročit například pětinásobek inflace či sazby, kterou by stanovil regulátor. Tím by byly ministerstvo financí a Česká národní banka. Firmy by měly mít vyšší daně o jeden či dva body s omezením výjimek a podnikatelé by neměli nakupovat auta bez DPH.

3. Vládní reformy

Vládní reformy podle odborů deficity prohlubují, proto je prý nutné je zastavit. Kolem 20 miliard korun by mohlo v rozpočtu příští rok chybět po zavedení důchodové reformy, která umožní přesměrovat část odvodů na důchodové pojištění do vlastního spoření. Dalších 20 miliard ubude po roce 2014 kvůli daňové reformě. Odbory dodávají, že miliardy může z rozpočtu odsát i výpadek peněz z evropských fondů kvůli jejich chybnému a "nekorektnímu až korupčnímu" čerpání.

4. Skrytý dluh

ČMKOS mluví také o skrytém dluhu. Za komunismu byly oficiálně rozpočty vyrovnané a země neměla dluhy, ale za cenu zhoršující se životní úrovně lidí, zanedbané infrastruktury a bytového fondu i zničeného životního prostředí. Skrytý dluh podle odborů vytváří i nynější vláda plošnými škrty a přenášením daňového břemene z příjmů a majetku na spotřebu a z firem a bohatých na chudé.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!