2. února 2010 8:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Konec sporů, cestovka bude dál používat Fischerovo jméno

Dvě zbylá letadla zkrachovalé společnosti Fischer stála léta na Ryzyňském letišti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvě zbylá letadla zkrachovalé společnosti Fischer stála léta na Ryzyňském letišti. | foto: Reprofoto

PRAHA Václav Fischer dal cestovní kanceláři Fischer souhlas, aby dál používala jeho příjmení. Miliardář Karel Komárek, vlastník skupiny KKCG, a Fischer tak ukončili vzájemné spory, které zaměstnávaly právníky i soudy několik let.

"Od samého počátku jsem tvrdil, že když budu požádán, svolení udělím. Svolení s použitím jména ve firemním názvu není majetková hodnota, nikdy jsem - a to ani v rámci mé žaloby v této věci - za udělení svolení nic nepožadoval," řekl Fischer Mladé frontě Dnes (MfD). CK Fischer je členem finanční skupiny KKCG.

Fischer zažaloval cestovku v říjnu roku 2007. Bylo to v době, kdy byly spory s Komárkem nejvyhrocenější. Zdůvodňoval to jedním z paragrafů obchodního zákoníku, v němž stojí, že pokud je součástí názvu firmy jméno společníka, který už ve firmě nepůsobí, může ho firma užívat jen s jeho souhlasem. Cestovka dokonce řešila, zda se přejmenuje na CKF, uvedl deník.

Předloni soud zakázal CK Fischer používání názvu. Komárek se obratem odvolal, ale než rozhodl odvolací soud, Fischer loni na jaře žalobu stáhl.

Tehdy dal Fischer podle svých slov souhlas s používáním názvu. KKCG dohodu oficiálně ani nepotvrdila, ani nevyvrátila, podle zdrojů z firmy k ní ale skutečně došlo.

Sám Fischer by však mohl mít na ukončení sporů zájem. KKCG totiž na něj dříve podala žaloby v hodnotě okolo jedné miliardy korun, například kvůli směnkám, kterými osobně Fischer za dluhy cestovky ručil, píše MfD.

ČTK