Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Konec podpory Windows 7? Firmy si ji budou moci zaplatit ještě na na další 3 roky

Logo Microsoftu na budově v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Microsoftu na budově v New Yorku. | foto: Reuters

14. ledna 2020 společnost Microsoft přestala poskytovat podporu oblíbenému operačnímu systému Windows 7. Uživatelé si ho sice mohou ponechat i nadále, větší pozornost by však měli věnovat zabezpečení počítače.

Firma Microsoft již nebude vydávat aktualizace systému, řešit jeho případné potíže či zdokonalovat bezpečnostní prvky. V současnosti přitom Windows 7 stále využívá téměř 26 % počítačových uživatelů.

„Pokud chcete využívat nejnovější možnosti hardwaru, doporučujeme začít používat nový počítač s Windows 10. Alternativní možností je upgrade kompatibilních počítačů se systémem Windows 7 zakoupením a instalací úplné verze softwaru,“ píše firma.

Druhou a pro řadu uživatelů snesitelnější možností je zazálohovat si data, nafarmátovat disk a na svůj počítač nainstalovat Windows 10 pomocí bootovacího média (více zde). Při instalaci mnohým uživatelům postačí produktový klíč k Windows 7, bude-li nefunkční, je třeba zakoupit novou licenci.

Graf zobrazuje procento uživatelů mezi lety 2009 a 2020.

Graf zobrazuje procento uživatelů mezi lety 2009 a 2020.

Firmy si podporu mohou zaplatit

Před oficiálním ukončením podpory proběhla poslední bezpečnostní oprava, kterou chtěl Microsoft ošetřil veškeré mezery a chyby, o nichž ví. Je tak velmi pravděpodobné, že nyní začnou hackeři hledat nedostatky v systému a na počítače s Windows 7 se zaměří.

Očekává se, že také řada vývojářů bude postupně ukončovat podporu svých aplikací pro běh na Windows 7. Výsledkem může být nekompatibilita, zpoždění s plánováním softwaru, ztráta dat a jejich nákladné zabezpečení, uvádí blog-cz.softwareone.com.

Malé či velké podniky si budou moci za podporu operačního systému Windows 7 zaplatit (jde o připravený program, tzv. ESU), maximálně však následující tři roky. Cena se bude pohybovat od 25 do 50 dolarů (dle verze systému) na počítač v prvním roce po 100 až 200 dolarů v roce třetím. Tato možnost však není určená pro počítače v domácnostech.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

R. Bican Dobrá 'vychcanost' ... 10:09 16.1.2020
J. Koutský Proč? Můžete zdarma přejít na W10. 10:42 16.1.2020

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!