11. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Konec zácpám. Izraelský navigační systém Waze ovládne Google

Dopravní zácpa v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní zácpa v Praze | foto: Lidové noviny

WASHINGTON/TEL AVIV Izraelská společnost Waze, jejíž navigační aplikaci využívají miliony řidičů po celém světě, našla svého kupce. Na velmi nadějný projekt měl zálusk Facebook, který ho chtěl získat za miliardu dolarů, podle zatím neoficiálních zdrojů však nakonec nabídku přeplatil Google s 1,3 miliardy dolarů.

O akvizici v hodnotě 1,1 miliardy dolarů informovala nejprve americká agentura Bloomberg a New York Post, izraelský ekonomický server Globes  šak částku upřesnil s odkazem na informované zdroje na 1,3 miliardy.

Podle Globes skončila jednání s Facebookem ve slepé uličce a obchod byl nakonec uzavřen s americkým gigantem Google, hlavním rivalem sociální sítě založené Markem Zuckerbergem.

Proti kolonám

Aplikace Waze využívá satelitních signálů z chytrých mobilních telefonů svých členů, což jí umožňuje vytvářet mapy a shromažďovat dopravní informace. Ty potom sdílejí uživatelé mezi sebou, díky čemuž tak získají dopravní informace v reálném čase.

Společnost Waze vznikla před čtyřmi roky a v současné době má zhruba 47 milionů uživatelů.

Jedním z prvních zájemců o službu, která vyhodnocuje miliony dat uživatelů a pomáhá řidiče navigovat tak, aby se vyhnuli dopravním zácpám, byl také americký Apple, který se v poslední době snaží napravit pošramocenou pověst svých mapových služeb.

Mapy a navigační služby jsou v současnosti pro technologické firmy klíčové. Uživatelé komunikačních technologií se totiž odvracejí od osobních počítačů a čím dál víc používají chytré mobilní telefony a počítačové tablety tablety. Facebook i Google se snaží tento trend podchytit a včas se v tomto segmentu etablovat.

mevMartin Nevyhoštěný