2. února 2010 19:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kongresové centrum dluží 2 miliardy, konkurz hrozí v dubnu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Kongresové centrum v Praze míří k úpadku. Konkurz by mohl být vyhlášen v dubnu, kdy společnost nedokáže bance dát zhruba devadesátimilionovou splátku úvěru.

Uvedl to dnes server iDnes.cz s odvoláním na vyjádření náměstka primátora Milana Richtra (ODS), podle kterého nemá centrum na splácení dvoumiliardového dluhu.

"V dubnu centrum bude muset splatit 3,3 milionu eur a ty nemá," řekl náměstek primátora a šéf představenstva firmy Richter. Peníze zřejmě nenajde ani město, aby pomohlo. Když věřitelé nepočkají, bude vyhlášen konkurz, dodal Richter.

Představenstvo centra minulý týden odsouhlasilo postup, který mu doporučila poradenská firma Deloitte, a to vypsat výběrové řízení, jehož vítěz by měl restrukturalizovat dluh. Tedy vyjednat s bankami jakési přefinancování dluhu a téměř jistě zahájit prodej nemovitostí. "Chceme se pokusit zachránit alespoň samotnou budovu centra. Není to triviální řešení a ani nevíme, jestli to vůbec jde," řekl Richter. Výběrové řízení se ale do dubna zcela jistě nestihne, upozornil iDnes.

Do portfolia KCP patří také hotel Holiday Inn, Byznys centrum a pozemky. Hodnotu těchto nemovitostí odhadla firma Deloitte na miliardu až 1,1 miliardy korun.

Hlavní město, které Kongresové centrum vlastní, si slibovalo pomoc i od státu, který by společnost oddlužil. Jenže stát na podzim požadavek magistrátu odmítl. "Nevidím důvod, proč bychom při současné napjaté situaci rozpočtu nalili do centra dvě miliardy," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Dluh centrum nashromáždilo kvůli rekonstrukci před zasedáním Měnového fondu v roce 2000, připomněl iDnes.

Podle výročních zpráv KCP hospodařila společnost v roce 2008 se ztrátou 71,8 milionu korun, rok před tím vykázala ztrátu 27,2 milionu korun. V roce 2008 mělo KCP průměrně 285 zaměstnanců.

Ke konci roku 2008 činily závazky KCP 2,2 miliardy korun. K polovině roku 2009 se snížily na 2,05 miliardy korun. KCP totiž mimo jiné díky tomu, že se v kongresovém centru konalo několik akcí v rámci českého předsednictví, zaznamenalo zisk 158,2 milionu korun. Hospodářské výsledky za celý loňský rok zatím nejsou známy.

Bývalý Palác kultury byl otevřen v roce 1981 jako jedna z největších staveb svého druhu v Evropě. Po rozsáhlé rekonstrukci v letech 1998 až 2000 se hlavní atrakcí budovy stal Kongresový sál, který údajně patří mezi 13 nejlepších koncertních sálů světa a je svými akustickými parametry srovnatelný se slavnou londýnskou Royal Albert Hall.

ČTK