Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Konina byla kontaminovaná léky. Sortiment v Česku kontrolují i obchody

Ve Francii není konzumace koniny neobvyklá. Na fotce koňské řeznictví v Paříži. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve Francii není konzumace koniny neobvyklá. Na fotce koňské řeznictví v Paříži. | foto: Reuters

LONDÝN Britský úřad pro kontrolu kvality potravin objevil ve vzorcích koňského masa stopy veterinárního analgetika fenylbutazon. Šéf úřadu řekl, že maso kontaminované tímto přípravkem se "určitou dobu" mohlo prodávat spotřebitelům. A to zejména ve Francii. Zdravotní riziko pro člověka je ale velmi nízké.

Úředníci zkontrolovali maso 206 koní a v osmi případech zjistili pozitivní výsledek na fenylbutazon. Ze zjištěných osmi případů bylo maso šesti koní odesláno do Francie a tam se podle úřadu mohlo dostat do jídla. Všech šest koní bylo poraženo na jatkách v jihozápadní Anglii.

Skandál s koninou

V polovině ledna se ve Velké Británii a v Irsku objevilo několik případů záměny hovězího masa za koňské.

Podobných případů se později objevilo více a podle dosavadních výsledků vyšetřování mohou stopy vést do Polska a Rumunska. Obě země ale tato obvinění zpochybňují.

Britský ministr životního prostředí David Heath zákonodárcům původně řekl, že do prodeje mohlo vstoupit kontaminované maso tří koní, ministerstvo ale později uvedlo, že ve skutečnosti to může být maso až ze šesti koní.

Potravinoví inspektoři po celé Evropě nyní testují na přítomnost fenylbutazonu tisíce masných výrobků, v nichž zároveň zjišťují i přítomnost koňské DNA. Koňské maso není samo o sobě zdravotně závadné, jeho nepřiznaná záměna za hovězí je ale podvodem, kterým se patrně budou zabývat soudy.

V Česku kontroluje inspekce i obchody

V Česku potravinová inspekce zatím žádné koňské maso vydávané za hovězí neobjevila. Ke kontrole se vybírají strategicky zhruba desítky vzorků, jejich analýza trvá dva až tři týdny. Momentálně tedy inspekce ještě žádné výsledky nemá.

Masné výrobky začali na přítomnost koňského masa testovat také obchodníci. "Doposud jsme žádný výskyt nedeklarovaného koňského masa v našich výrobcích nezjistili, přesto jsme zahájili jejich preventivní testování," řekla mluvčí obchodního řetězce Ahold Judita Urbánková.

ČTĚTE TAKÉ:

"Včera jsme obdrželi prostřednictvím našeho hlavního dodavatele masa ověření o vyhovujícím výsledku na koňskou DNA, provedené v akreditované laboratoři v zahraničí," dodala.

Výskyt na obalu výrobku neuvedené koniny na českém trhu nezjistil ani obchodní řetězec Tesco. "Ve spolupráci s naší centrálou situaci sledujeme a vyhodnocujeme," řekl mluvčí řetězce Tesco Jan W. Dvořák.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...