Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -5 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Konina z nucených výseků v českém hovězím? Nesmysl, míní odborníci

Hovězí lasagne Findus, které obsahovaly až 100 procent koniny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hovězí lasagne Findus, které obsahovaly až 100 procent koniny. | foto: Reuters

PRAHA Koňské maso vydávané za hovězí už objevily kontroly v Irsku, Británii, Francii a Španělsku. I v Česku skandál s falšovanými potravinami zaktivizoval potravinářskou inspekci, která se v posledních dnech na podezřelé výrobky zaměřuje. Experti se přitom shodují, že podobný nález ve střední Evropě by byl velkým překvapením.

„Žádnou oficiální informaci o dovozu problematických produktů obsahujících nedeklarovanou koninu do Česka nemáme. Na základě našich poznatků můžeme říci, že nic  takového sem nešlo. Máme na mysli i irské hamburgry, které měly obsahovat 3 až 4 procenta příměsi koniny údajně polského původu,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Britská razie

V úterý britská policie a úřad pro kontrolu kvality potravin provedly razii na jatkách na severu Anglie a v jednom zpracovatelském závodě ve Walesu.

Oba provozy pak nechaly zavřít, neboť mají podezření, že se na těchto podvodech podílely. Koňské maso se v posledních týdnech ve více evropských zemích objevilo ve výrobcích, které měly obsahovat pouze hovězí.

Dodává přitom, že firma Findus, jejíž výrobky v Británii obsahovaly až 100 procent koniny, z Česka před časem odešla. Také Státní zemědělská a potravinářská inspekce zatím nemá žádné informace o tom, že by se do Česka dostaly problematické masné výrobky.

Mluvčí inspekce Pavel Kopřiva pro Lidovky.cz uvedl, že obchody prodávající pochybné zboží, mají povinnost tuto informaci oznámit a zboží stáhnout. Zkontrolovat všechny dovážené potraviny do Česka není kvůli množství možné, inspekce ale v posledních dnech provádí namátkové kontroly u kritického sortimentu – hovězího mletého masa.

„Inspekce kontroluje na základě zkušeností z minulosti, podnětů od dalších domácích a zahraničních institucí, ale pomáhají nám také spotřebitelé. Meziročně stoupl počet jejich podnětů na dvojnásobek, tedy kolem 6 tisíc za rok,“ vysvětluje Kopřiva.

Maso z nucených porážek je nesmysl

Oba mluvčí shodně tvrdí, že s podobným případem, kdy by se hovězí maso falšovalo koňským, v Česku nezažili. Konina je zde totiž okrajovým sortimentem. „Pokud jde o falšování masných výrobků, máme poměrně bohatou zkušenost s nedeklarovaným přidáním strojně odděleného masa. S nahrazováním hovězího masa koninou jsme se v Česku v poslední době nesetkali,“ říká Kopřiva

„Žádné koně na maso se v Česku nechovají. Když se v obchodech objeví konina, tak je z dovozu, zejména z Polska. Často slýcháme, že maso pochází z nucených porážek, ale to je nesmysl. Něco jako nucená porážka v Česku léta neexistuje. Koně jsou utráceni nemocní a často léčeni všemožnými léky, takové maso se na pulty rozhodně nemůže dostat,“ dodává Duben.

Ve Francii není konzumace koniny neobvyklá. Na fotce koňské řeznictví v Paříži.

Ve Francii není konzumace koniny neobvyklá. Na fotce koňské řeznictví v Paříži.

Skandál se poprvé objevil v polovině ledna, kdy několik supermarketů ve Velké Británii zjistilo, že prodávají hovězí maso s podílem koňského. To ale nebylo uvedeno na etiketě a zákazníci neměli ani ponětí, že si kupují koňské místo hovězího. Laboratorní testy prokázaly, že v některých případech tvořil podíl koňského masa až 100 procent objemu.

Francouzské úřady začaly sledovat celý dodavatelský řetězec firem, které pocházejí z Kypru, Nizozemska a Rumunska a které na trh dodaly hovězí maso s nepřiznaným podílem koňského. Úřady v Irsku už dříve uvedly, že je stopy zavedly do Polska.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!