Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Koňské maso v hovězích burgerech. Britské Tesco ho stáhlo z prodeje

Kůň – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kůň – ilustrační foto | foto: Shutterstock

DUBLIN V hovězích burgerech prodávaných ve Velké Británii a Irsku byl zjištěn vysoký podíl koňského masa. Další potraviny s mletým hovězím masem obsahovaly také vepřové. Obchodní síť Tesco i další obchody již pochybné maso pocházející z Irska a Anglie stáhli z prodeje.

Kontrola irské potravinářské inspekce (FSAI) odhalila, že výrobky pocházející z masokombinátů Liffey Meats a Silvercrest Foods v Irsku a anglického Dalepak Hableton obsahovaly přibližně 29 % koňského masa, ačkoliv se mělo jednat o čistě hovězí směs. V masových koláčích, curry směsích a lasagních byl také zjištěn podíl vepřového masa.

Podle serveru britské televizní stanice BBC se hovězí burgery obsahující koňské maso dostaly na pulty supermarketů Tesco v Irsku a Velké Británii. V Irsku byly k dostání také v obchodech Lidl, Aldi nebo Dunnes Stores.

Maďarský skandál:

Šéf inspekce profesor Alan Reilly spotřebitele ubezpečil, že podle výsledků testů není maso nebezpečné. „Zatímco přítomnost prasečí DNA v mletém mase je pochopitelná, vzhledem tomu, že různé druhy masa se zpracovávají ve stejných masokombinátech; není jasné, jak se do výrobků dostalo právě koňské maso, které se do výrobního procesu nemůže běžně dostat,“ uvádí Reilly.

Koňské maso se v Evropě konzumuje zejména v jižních státech, ve většině zemí se jedná o velmi okrajovou záležitost. „V Irsku není zvykem jíst koňské maso, a proto se neočekává, že ho najdete v karbanátku. Je to podobné jako u některých náboženských skupin, které se straní konzumace například vepřového masa,“ dodal Reilly.

Obchodní sítě již burgery s obsahem koňského masa stáhly z prodeje. Kontroly se nyní zaměří na výrobce. Ti tvrdí, že s koninou nikdy neobchodovali a ze skandálu obviňují své dodavatele.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....