28. března 2013 13:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Koňské maso v lasagních z Teska řeší inspekce, pokutu zatím neudělí

Lasagne Bolognese s koňským masem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lasagne Bolognese s koňským masem | foto: szpi

BRNO Státní zemědělská a potravinářská inspekce již zahájila správní řízení se společností Tesco kvůli tomu, že prodávala lasagne, které obsahovaly minimálně ze 60 procent koňské maso místo avizovaného hovězího.

Inspekce odhalila koňské maso na konci února v plzeňské prodejně ve dvou šaržích výrobku Nowaco Lasagne Bolognese - masem plněné těstoviny v rajské omáčce - zmrazené v balení 400 gramů.

Laboratorní analýza prokázala, že je ho ve výrobku minimálně 60 procent, přestože údaje o složení uváděly pouze hovězí maso. Inspekce před měsícem Tesku nařídila výrobky okamžitě stáhnout z prodeje.

ČTĚTE TAKÉ:

Jelikož se Tesco k zahájenému správnímu řízení písemně vyjádřilo ve stanovené lhůtě a navrhlo doplnění dokazování, bude se inspekce tímto návrhem zabývat. V komplikovaných případech může ukončení správního řízení a případné udělení pokuty trvat i několik měsíců, oznámil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Státní veterinární správa odhalila přítomnost nedeklarovaného koňského masa ve více výrobcích, například v masových kuličkách určených pro švédský nábytkářský řetězec IKEA a v polském hovězím burgeru, který v Česku distribuuje společnost Bidvest Czech Republic. Tesco také tvrdí, že koninu obsahoval salám z Masny Studená, její vlastník Agrofert to popírá.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz