30. září 2009 13:22, aktualizováno  18:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Konsorcium nabízí za ČSA miliardu korun, klade si ale podmínku

Logo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo ČSA | foto: Reprofoto

PRAHA Konsorcium Unimex - Travel Service nabídlo za odkoupení více než 92 procent Českých aerolinií (ČSA) miliardu korun. Vláda by měla rozhodnout do dvou týdnů, zda nabídku přijme.

Nabídnutou částku oznámila mluvčí Travel Servisu Vladimíra Dufková a potvrdil ji mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Konsorcium je jediným zájemcem, který v privatizaci ČSA zbyl. K podání nabídky využilo nejzazší možný termín.

Unimex si ale klade jednu podmínku. Nabídka platí pouze pro případ, že v okamžiku převzetí akcií bude hodnota vlastního jmění Českých aerolinií alespoň nulová. Jak však nedávno vyšlo najevo z neveřejných materiálů pro dozorčí radu, výše vlastního kapitálu ČSA klesla na konci června do minusu v řádech stovek milionů korun.

O nabídce lze uvažovat, tvrdí analytik
Podle výkonného ředitele analytické společnosti Patria Corporate Finance Petra Kováče lze za nabízenou cenu o prodeji uvažovat. "Není to tak, že by bylo automaticky jasné, že to je příliš nízká cena," uvedl. Podle něj však bude záležet na celé řadě dalších podmínek.

Konsorcium je podle tiskového prohlášení připraveno převzít veškeré závazky vůči financujícím institucím, včetně závazků vyplývajících z leasingových smluv, které údajně přesahují částku 14 miliard korun. V materiálech předaných ministerstvu financí zájemce také slibuje, že bude využívat Ruzyni jako domovské letiště a využije ekonomických efektů, které z akvizice vyplynou.

Pokud vláda privatizaci zruší, přijde restrukturalizace
Podle ministerstva financí je nabídka po formální stránce v pořádku a platí, cenu úřad komentovat nechce. "Teď se tím budeme vážně a intenzivně zabývat, aby vláda mohla do dvou tří týdnů definitivně rozhodnout, zda tu nabídku bere či nebere. Pokud by ji nebrala, musel by nastoupit okamžitý restrukturalizační plán na ozdravení aerolinií," řekl Jakob.

Už v dubnu vláda z privatizace vyřadila společnost Darofan ze skupiny Aeroflot a investiční společnost Odien. V srpnu z tendru odstoupila letecká společnost Air France - KLM. Někteří analytici to tehdy označili za konec soutěže.

ČSA bojují o přežití
České aerolinie bojují aktuálně o přežití, v pololetí vykázaly ztrátu téměř dvě miliardy korun. Ve firmě se proto uskutečňuje ozdravný plán prezidenta Radomíra Lašáka, v jehož rámci již začalo propouštění, které se má týkat až 860 lidí. Na zimu přijde pětiprocentní omezení provozu, firma chce odprodat některé části majetku a prudce snížit platy zaměstnancům.

Jako alternativa k privatizaci se nedávno ve spekulacích objevilo spojení se ziskovým pražským letištěm. Otázkou však je postoj Evropské komise, která to může považovat za nedovolenou státní podporu. Navíc toto řešení nemá zřejmě v Evropě obdoby.


Konsorcium Unimex Group a Travel Service

Travel Service
Vznik: 1997
Sídlo: Praha
Hospodářské výsledky: Tržby v roce 2007 činily 5,8 miliardy korun, čistý zisk 155,6 milionu korun.
Vlastník: islandská společnost Icelandair Group (66 procent), dále Roman Vik a skupina Unimex Group, kterou vlastní Jiří Šimáně s Jaromírem Šmejkalem.
Internet: www.travelservice.aero
Různé: Kromě charterových letů Travel Service provozuje od roku 2004 také pravidelné nízkorozpočtové linky pod značkou Smart Wings. Od června 2007 se portfolio služeb rozrostlo o provozování privátních letů - kategorie aerotaxi.

Unimex Group
Vznik:
1991
Sídlo: Praha
Hospodářské výsledky: Holding vykázal v roce 2006 zisk před zdaněním 950 milionů korun a tržby 18,1 miliardy korun. Hrubý zisk skupiny Unimex Group podle tisku v roce 2007 překročil jednu miliardu korun. V roce 2007 podle tisku hrubý zisk skupiny výrazně překročil jednu miliardu korun.
Činnost a struktura: Společnost se podílí na projektech průmyslového a hotelového developmentu, cestovního ruchu a obchodu značkovým zbožím. Holding například ovládá provozovatele hobbymarketů OBI Global Stores nebo Travel Free, která provozuje síť prodejen na hraničních přechodech. Šedesát procent akcií vlastní Jan Šimáně, zbytek drží Jaroslav Šmejkal (podle společnosti Čekia).
Internet: www.unimex-group.cz


ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz