Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lesy ČR jako dojná kráva vyvolených: auta, hotely, nábytek

Audi - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Audi - ilustrační foto. | foto: Bloomberg

PRAHA Státní podnik Lesy České republiky (LČR) porušil ve dvou případech zákon o veřejných zakázkách, a to u nákupu vozů pro vedení podniku a u zakázky na dražby zbytného nemovitého majetku.

Nejvyšší kontrolní úřad to dnes oznámil na webových stránkách. Prověřil celkem 16 veřejných zakázek, jejichž celková hodnota činila téměř miliardu korun bez daně z přidané hodnoty (DPH). Kontrola zjistila nedostatky také na straně ministerstva zemědělství (MZe), které je zakladatelem LČR.

"Je známo, že Lesy ČR fungovaly delší dobu jako dojná kráva pro nehospodárné projekty," uvedl k výsledkům David Ondračka z Transparency International.

Utrácení v Lesích ČR v letech 2009-2010 podle NKÚ

  • Platby vybrané externí advokátní kanceláři – 218 mil. Kč (mnohdy až 9 tisíc na hodinu).

  • Platby za reklamní služby 90 mil.

  • Platby za propagaci a osvětu 150 mil.

  • Náklady na zvěřinovou kuchařku: 3,9 mil Kč bez DPH → 4 164 Kč za kus.

  • Náklady na schůzky dozorčí rady (hotely atp.) 359 tisíc.

  • Náklady na poradce dozorčí rady 225 tisíc.

  • Pronájem nebytových prostor bez využití 859 tisíc.

  • Pronájem nábytku v ceně 191 tisíc stálo českobudějovické ředitelství Lesů ČR 810 tisíc.

  • Nákup služebních vozů Audi za 9,5 milionu Kč.

  • Nevýhodná směna tisíci hektarového pozemku v radějovské oboře za 9 různých parcel rozmístěných v 5 krajích.

„Závěry nejsou podloženy podlady a mají výrazně subjektivní až bulvarizující charakter,“ komentoval výsledky kontroly mluvčí státního podniku Zbyněk Boublík.

Kontroloři zjistili, že jeden ze sedmi správců portfolia ke konci prosince 2010 spravoval 60 procent objemu investičního portfolia, přestože analýza finančních investic státního podniku doporučovala zajistit lepší diverzifikaci rizik.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle NKÚ Lesy ČR některé nedostatky odstranily. Přetrvávající nedostatky úřad zjistil zejména u zakladatele. Ministerstvo zemědělství například nezlepšilo součinnost s dozorčí radou státního podniku a od roku 2004 neprovedlo u státního podniku žádnou veřejnosprávní kontrolu.

Také nevyhodnocovalo, jak členové dozorčí rady LČR hájí zájmy státu při jejím jednání. Podle kontrolního úřadu ministerstvo rovněž neprokázalo, že určilo dlouhodobou strategii podniku, jak stanoví zákon o státním podniku.


NKÚ kontrolu provedl od listopadu 2010 do července 2011, týkala se ministerstva zemědělství (MZe) a LČR. Kontrolovaným obdobím byly roky 2009 a 2010, v případě věcných souvislostí i období předchozí a období do ukončení kontroly.

Úředníci hospodařili jako by lesy patřily jim

Kontroloři ve svém závěru dále uvádějí, že MZe i LČR postupovaly někdy tak, jako kdyby Lesy ČR hospodařily s vlastním majetkem, ale rizika přenesly na stát. Lesy přitom nemají vlastní majetek, ale mají právo hospodařit s majetkem státu.

Ze zprávy NKÚ také vyplývá, že například směna pozemků v případě Radějovské obory byla pro stát nevýhodná a pochybily při ní jak LČR, tak ministerstvo zemědělství. Jak úřad uvádí, směnily LČR víc než 1000 hektarů uceleného komplexu lesa v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty s fyzickou osobou a výměnou za ně dostaly pozemky roztříštěné po devíti katastrálních územích celé ČR.

Některé pozemky LČR přitom podle kontrolorů neměly být směněny,
protože patří mezi strategické nebo jsou to pozemky hraničící se Slovenskem.

Podle již v minulém týdnu zveřejněných informací ministerstvo také nevědělo, že generální ředitel firmy Svatopluk Sýkora působil souběžně jako místopředseda představenstva akciové společnosti, jejíž předmět podnikání byl v některých činnostech shodný s podnikáním LČR. Sýkora argumentoval tím, že při nástupu do funkce šéfa LČR o věci ústně informoval tehdejšího ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS), a ten mu prý souhlas udělil. Ministerstvo však podle NKÚ uvedlo, že o udělení souhlasu žádné informace nemá.

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová (VV) v závěru minulého týdne uvedla, že v souvislosti se zjištěními NKÚ podá v tomto týdnu trestní oznámení na vedení LČR. "Zpráva NKÚ jednoznačně dokazuje, že ten podnik je prostě tunelovaný," uvedla. Zároveň kritizovala MZe, které podle ní nemá žádnou vizi, kam by se měl podnik ubírat.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Momentka z restaurace hotelu Four Seasons. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Momentka z restaurace hotelu Four Seasons. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Momentka z restaurace hotelu Four Seasons. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.