4. května 2016 11:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kontrolní hlášení je Absurdita roku. Jen přidělává práci, shodli se podnikatelé

Je kontrolní hlášení jen zbytečné papírování? Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Je kontrolní hlášení jen zbytečné papírování? Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Absurditou roku 2016 zvolila podnikatelská veřejnost v online hlasování povinnost podávat takzvaná kontrolní hlášení. Důvodem jsou často sporné postupy úřadů, pokuty za systémové chyby a to, že nařízení nic nenahrazuje, nezlepšuje a přidělává další zbytečnou práci.

Od 1. ledna 2016 musí všichni plátci DPH podávat každý měsíc (fyzické osoby kvartálně) takzvané kontrolní hlášení, což je speciální daňové tvrzení, které ale nenahrazuje řádné daňové přiznání k DPH, ani souhrnné hlášení.

Firmy musely poprvé kontrolní hlášení podat do 25. února. Kontrolní hlášení k DPH jsou podle ministerstva financí jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Politická opozice je kritizovala.

Anketa je součástí podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku.

Jejich smyslem je snaha o zlepšení podnikatelského prostředí v ČR. Absurdita roku má za cíl upozornit na zbytečné a často nesmyslné administrativní povinnosti a nařízení, které úřady ukládají podnikatelům.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!