Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kontroly bižuterie odhalily těžké kovy. Našly olovo, nikl či kadmium

Šperky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šperky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Nadlimitní obsah těžkých kovů našli inspektoři životního prostředí v dovozové bižuterii. Z 257 kontrolovaných výrobků z bižuterie obsahovalo 17 procent, tedy 43 z nich, víc těžkých kovů, než je dovoleno. Jde konkrétně o karcinogenní kadmium, olovo a nikl.

Česká inspekce životního prostředí uložila šest pokut za 215 tisíc korun, uvedla ve středu na tiskové konferenci. Kontroly prováděla od začátku roku. Právě nyní před Vánocemi inspektoři upozorňují veřejnost, aby si při nákupech dávala na nekvalitní výrobky bez atestů pozor.

Například kadmium bylo v případě jednoho typu náušnic ve tvaru sovy překročeno až 9100 krát, obsahovaly až 91 procent kadmia. Tento výrobek objevili inspektoři letos vietnamské tržnici, která je v Brně - Černovice, při běžné kontrole. Prodejce dostal pokutu 50.000 korun. U dalších dvou typů náušnic bylo kadmium také vysoké. Dvaceti a padesátitisícovou pokutu dostal ale i dovozce a distributor, který prodával nevyhovující náušnice ve tvaru slzy a boty v prodejně TOP TIME v OC Futurum v Hradci Králové. Prodejci musejí kromě zaplacení pokuty a stažení z prodeje jedovatou bižuterii odevzdat k ekologické likvidaci.

„Je to především u dovozců ze třetích zemí, u menších dovozců, těch, kteří si sami neověřují kvalitu předmětů, které dovážejí. Snažíme se ale pokrýt celý trh, není to tak, že se zaměřujeme jen na ty menší,“ řekl vedoucí oddělení odpadového hospodářství Lukáš Kůs. Nejrizikovější jsou levné výrobky dovezené z východní Asie prostřednictvím zahraničních e-shopů, doplnil. Člověk, který si vadný výrobek zakoupil, ho může přinést prodejci a vrátit. Akreditovaná kontrola však stojí až tisíc korun, neakreditovaná kolem dvou stovek. Inspektor Martin Marko doplnil, že kvalitní výrobky mívají atesty.

Ředitel inspekce Erik Geuss upozornil, že šperky se nosí na těle a jejich působení, pokud jsou vyrobeny ze škodlivého materiálu, jsou tak daleko závadnější. Zavedení prodejci v kamenných obchodech si atesty hlídají, jde o reputaci, dodal.

Laboratorní rozbory jsou nákladné, proto inspekce zakoupila speciální přístroj rentgenový spektrometr, který od letoška používá při kontrolách. Díky tomu mohou inspektoři přímo ve skladech distributorů zjišťovat obsah těžkých kovů. „Do minuty vyjede škálu prvků, které bižuterie obsahuje,“ řekl Kůs. Přístroj využívají i při kontrolách odpadů.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...