25. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Akcie bez jasného směru

růst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy růst | foto: Shutterstock

V uplynulém týdnu pokračoval nepříliš jednoznačný vývoj na akciových trzích, který byl vyústěním několika převažujících vlivů. Mezi ty pozitivní jednoznačně patří výsledky společností.

Zhruba 100 společností, které jsou součástí indexu S&P 500 a které přinesly výsledky, překonalo ziskové odhady o v průměru 8,5 procenta. Samotný index pak za letošní rok zpevnil o 9,6 procenta a ukazatel P/E (bodová hodnota indexu ku ziskům společností v indexu) vzrostl za stejné období o 5,8 procenta na aktuálních 14,1. Tedy růst hodnoty indexu je z hlediska vytvořených zisků společností dostatečně kompenzován jejich růstem.

Navíc očekávaná hodnota ukazatele P/E je na úrovni 13,1, tedy hodnotě (očekává se další růst zisků), kterou ukazatel dosahoval na začátku letošního roku. Z tohoto hlediska nelze současné ohodnocení společností považovat za nadhodnocené. Vminulém týdnu také došlo k určitému útlumu negativního vlivu růstu výnosu španělských dluhopisů, kdy proběhly úspěšné aukce a došlo k jejich stabilizaci. Přesto z této oblasti bude pro investory přicházet spíše nepříznivý vliv, do popředí zájmu se vracejí problémy s ufinancováním dluhu problematických zemí.
Další sledovanou oblastí jsou aktuální makrodata, která snížila svou pozitivní dynamiku a vrátila na trhy opět nejistotu spojenou s budoucím růstem v klíčových regionech.

Výsledkem těchto vlivů je aktuální pokles na akciových trzích, který sice nemá silný trendový signál, ale hrozí jeho postupným zformováním. Tento týden nás čekají zasedání centrálních bank USA a Japonsku, především v USA pak bude pozorně sledováno.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!