23. února 2011 9:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Akcie stále rostou, nejsou investoři příliš odvážní?

Burzovní napětí - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burzovní napětí - ilustrační foto | foto: Reuters

PRAHA Uplynulý týden přinesl pro klíčové akciové trhy další růst na nová lokální maxima, když i jen minimální pokles investoři chápou jako příležitost pro nákupy. Sentiment těží z prorůstového prostředí, které navíc podporují i zveřejňovaná data z podnikové i makroekonomické úrovně.

Akcie společnosti Dell během týdne zpevnily o více než 10 procent, když hardwarový výrobce překonal odhady v oblasti zisku i výhledu pro další období, pozitivně na svůj sektor pak působilo zvýšení pravidelné dividendy ze strany ropného koncernu ConocoPhillips.

V USA pak údaje o lednových maloobchodních tržbách sice přinesly proti očekávaným údajům mírně horší výsledek, přesto se jedná o růstové údaje sedmý měsíc v řadě. Mírně zvýšené ceny na straně výrobců (PPI) za leden byly přijaty jako pozitivní údaj především z důvodu panujících obav z deflace, tedy pro ekonomické oživení nepříznivého faktoru.

Obavy ještě ceny akcií nesnižují

Přesto se při současném růstovém trendu nelze ubránit dojmu, že investoři opírají nákupní rozhodnutí o selektivně vybírané informace. Například dnešní radost z ústupu hrozby deflace může znamenat budoucí obavy z nutného řešení bujících inflačních tlaků.

Akcie-ilustrační foto

V prostředí růstu akciových trhů pak nepokoje v arabských zemích vedou k růstu cen ropy a drahých kovů, ale obavy z rizika pak nepřesáhly úroveň, která by znamenala pokles akciových trhů.

Pokud by k němu došlo, mohlo by to v současné situaci, kdy technické indikátory naznačují příliš jednosměrný vývoj, znamenat relativně prudkou a zdánlivě bezdůvodnou korekci trhů. Na domácím trhu nás tento týden čekají výsledky společnosti CETV, NWR a Erste Bank.

Jan Korb, makléř Patria Direct

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?