24. září 2013 13:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Akciové indexy na nových maximech

Růst akcií, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růst akcií, ilustrační foto. | foto: Shutterstock

V minulém týdnu zaznamenaly akciové trhy obecně růstový vývoj, který měl zdroj především ve výsledku jednání americké centrální banky (Fed). Ta rozhodla o ponechání stávajícího rozsahu programu odkupu aktiv na měsíční úrovni 85 miliard dolarů, trhy očekávaly jeho snížení v řádu 10 miliard.

Fed to odůvodnil ne zcela jednoznačnými ekonomickými ukazateli, které neposkytují přesvědčivý důkaz o stabilním ekonomickém vývoji. Výsledkem tak byl růst akciových trhů, pokles hodnoty amerického dolaru vůči dalším měnám a růst hodnoty drahých kovů.

Efekt rozhodnutí Fedu ale na rozdíl od posledního zasedání v červenci zřejmě nezpůsobí stabilní růstový vývoj, naopak může v nejbližší budoucnosti dojít i k celkovému poklesu akciových trhů, či spíše korekci předchozího pozitivního vývoje. Důvodem může být jednak výše akciových indexů na maximálních úrovních a dále nadcházející období výsledků za tři čtvrtletí tohoto roku a z toho pramenící dočasné nejistoty.

ČTĚTE TAKÉ:

Očekávání pro firemní sektor mohou být relativně vysoká, zvlášť když investoři nadále ohodnocují akcie jako aktivum s projekcí pokračujícího růstu. Možnost případného zklamání na úrovni zisků může být zdrojem pro nevýrazný nebo ztrátový vývoj v průběhu října. Na úrovni Evropy pak po mírně horších měsících v první polovině roku naznačují aktuální indikátory oživení, které může být výsledkem prorůstových opatření na úrovni Evropské centrální banky i jejích snah o stabilizaci bankovního prostředí.

Tento týden bude mezi sledované události patřit zveřejnění tzv. IFO indexů v Německu, které odrážejí podnikatelskou důvěru. Důležitá bude i revize údaje o růstu americké ekonomiky za druhé čtvrtletí a komentáře jednotlivých představitelů Fedu.