26. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Akciové trhy konsolidují

Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | foto: Reuters

V minulém týdnu došlo na akciových trzích k určitému zklidnění, které po vývoji první poloviny září není zřejmě žádným překvapením. Klíčové instituce představily rozsáhlé plány na podporu finančního systému, když nejprve Evropská centrální banka a posléze také Americká centrální banka (FED) přistoupily k plánům na odkup dluhopisů.

V minulém týdnu pak zveřejnila úpravu obdobných opatření také Japonská centrální banka (BOJ), která zvýšila objem prostředků věnovaných také na odkup dluhopisů. Tyto kroky mají dle očekávání přispět ke snížení systematického rizika a podpořit zprostředkovaně jednotlivé ekonomiky. Tato očekávání se pak promítají i do reakcí investorů, kteří udržují hodnoty akciových trhů poblíž dlouhodobých maxim a ignorují tak aktuálně zhoršená makrodata.

Tento týden nás čekají další události spojené především s Evropou. Jednak se čeká, jakým způsobem bude vyřešena situace okolo Španělska – zda tato země nabídne dostatečné strukturální reformy jako podmínku pro žádost o finanční pomoc na překlenutí hospodářské krize a zda se objeví nové informace ohledně operačního objemu zdrojů fondu ESM.

Kapacita fondu by pak měla být zvýšena z ł500 miliard až na ł2 biliony, což by výrazně přispělo k možnostem jeho využití. Podle nepotvrzených zpráv se zvýšením objemu souhlasí i Německo, naopak například Finsko je prozatím rozhodně proti takové možnosti. Mimoto své rozpočtové plány na příští rok by měly představit tento týden Francie a Španělsko. Z makroekonomických dat pak budou sledovány především údaje z trhu nemovitostí v USA (vývoj cen) a také data o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!