11. prosince 2012 9:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Akciové trhy pokračují v růstu

Japonská burza Tokyo Stock Exchange | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonská burza Tokyo Stock Exchange | foto: ČTK

V minulém týdnu zaznamenaly akciové trhy další růst, který navazoval na dva předchozí růstové týdny. V mnoha případech se tak akciové indexy ocitly na nových několikaletých nebo minimálně letošních maximech.

Investoři nadále vykazují důvěru pro pozitivní vývoj na trzích, když zveřejněná makrodata jednak zmírnila obavy z aktuálního poklesu ekonomické aktivity v Evropě a Číně, jednak potvrdila pozitivní vývoj na americkém trhu práce. Naopak výraznějšímu růstu akciového trhu pak v průběhu minulého týdne bránily události spojené se zasedáním Evropské centrální banky (ECB) nebo snížený výhled pro odhad ekonomického růstu ze strany německé centrální banky. 

ČTĚTE TAKÉ:


ECB poukázala na stále stagnující charakter ekonomického růstu v eurozóně, což se negativně projevilo především na hodnotě jednotné evropské měny. V USA pak výraznější růst čím dál více limituje jednání o rozpočtu, kde přes úvodní optimistické deklarace v současnosti neexistuje citelnější pokrok v jednání. Výše rozpočtu je pak pro americké trhy důležitá především proto, že případné škrty a úspory by mohly znamenat ohrožení stávající úrovně ekonomického růstu.

Zajímavou událostí pak byl vývoj akcií společnosti Apple Inc., když tento současný technologický gigant zaznamenal v průběhu týdne výrazný pokles v souvislosti s odhady možného vývoje tržního podílu společnosti v dalších letech. Jelikož se tržní hodnota společnosti pohybuje v řádu stovek miliard USD a má významnou váhu v rámci amerických akciových indexů, pohyb hodnoty akcií společnosti ovlivňuje sentiment v celém technologickém sektoru.

Tento týden otevřely zprávy o možném konci vlády v Itálii, což znervóznilo vývoj především v evropském bankovním sektoru, ale naznačilo i možnosti a směr pro další vývoj. Z událostí budou trhu dominovat zasedání americké centrální banky, která by se měla věnovat způsobu ukončení nebo případného pokračování v rámci odkupu dluhopisů, v Evropě potom budou zasedat ministři evropské měnové unie, kteří mají jednat o detailních parametrech postupu pomoci Řecku a nověji také Kypru. V USA budou zveřejněny údaje o maloobchodních tržbách, v SRN pak sentiment mezi nejvýznamnějšími finančními institucemi. Důležitý bude také jakýkoli komentář k jednání o rozpočtu v USA.

Jan Korb, analytik Patria Direct

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?