Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Akciové trhy ve víru nestability

Burza, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Uplynulý týden přinesl ve svém úvodu růstový vývoj, který byl jednak podepřen lákavými cenovými úrovněmi ve srovnání se stavem před zhruba třemi týdny, ale také údaji z firemního sektoru i ekonomiky na makroúrovni.

Nejprve byla oznámena koupě divize společnosti Motorola ze strany Googlu, kdy objem transakce dosáhl téměř deseti miliard dolarů. Pak přinesly dobré výsledky maloobchodní řetězce v čele s Wal-Martem.

Akciové indexy v té chvíli zpevňovaly, ale slabý charakter růstové základny se projevil v okamžiku, kdy byl zveřejněn údaj o slabé úrovni růstu německého hospodářství. Investoři reagovali na tato data nepříznivě, a druhá polovina týdne tak patřila opětovnému prodejnímu tlaku, který přinesl za týden pokles celkově o téměř pět procent pro klíčový americký index S&P 500.

V této souvislosti pak dochází k růstu cen amerických dluhopisů a zároveň poklesu jejich výnosu, což je dáváno do souvislosti především s očekáváním možné recese v USA nebo dalšími opatřeními ze strany Fedu na podporu ekonomiky.

Z tohoto vývoje také těží drahé kovy, které jsou chápány jako uchovatel hodnot. Domácí trhy pak více stabilizovaly svůj vývoj a opět znamenají stabilnější útočiště proti drtivým propadům, akcie Philip Morris ČR nebo Telefóniky dokonce v rámci týdne posilovaly.

ČEZ přinesl své výsledky, které na čtvrtletní úrovni znamenaly z hlediska zisku zklamání, ale v rámci cenového vývoje se zdá, že toto zhoršení je v ceně započteno, titul tak mírně zpevnil. Tento týden pak bude klíčovou událostí jednání amerických měnových autorit, kdy se očekávají opatření na podporu ekonomického růstu.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....