24. srpna 2011 10:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Akciové trhy ve víru nestability

Burza, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Uplynulý týden přinesl ve svém úvodu růstový vývoj, který byl jednak podepřen lákavými cenovými úrovněmi ve srovnání se stavem před zhruba třemi týdny, ale také údaji z firemního sektoru i ekonomiky na makroúrovni.

Nejprve byla oznámena koupě divize společnosti Motorola ze strany Googlu, kdy objem transakce dosáhl téměř deseti miliard dolarů. Pak přinesly dobré výsledky maloobchodní řetězce v čele s Wal-Martem.

Akciové indexy v té chvíli zpevňovaly, ale slabý charakter růstové základny se projevil v okamžiku, kdy byl zveřejněn údaj o slabé úrovni růstu německého hospodářství. Investoři reagovali na tato data nepříznivě, a druhá polovina týdne tak patřila opětovnému prodejnímu tlaku, který přinesl za týden pokles celkově o téměř pět procent pro klíčový americký index S&P 500.

V této souvislosti pak dochází k růstu cen amerických dluhopisů a zároveň poklesu jejich výnosu, což je dáváno do souvislosti především s očekáváním možné recese v USA nebo dalšími opatřeními ze strany Fedu na podporu ekonomiky.

Z tohoto vývoje také těží drahé kovy, které jsou chápány jako uchovatel hodnot. Domácí trhy pak více stabilizovaly svůj vývoj a opět znamenají stabilnější útočiště proti drtivým propadům, akcie Philip Morris ČR nebo Telefóniky dokonce v rámci týdne posilovaly.

ČEZ přinesl své výsledky, které na čtvrtletní úrovni znamenaly z hlediska zisku zklamání, ale v rámci cenového vývoje se zdá, že toto zhoršení je v ceně započteno, titul tak mírně zpevnil. Tento týden pak bude klíčovou událostí jednání amerických měnových autorit, kdy se očekávají opatření na podporu ekonomického růstu.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.