13. srpna 2013 17:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Akciové trhy vykazují váhavost

Budova americké centrální banky Fed | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova americké centrální banky Fed | foto: Reprofoto

Minulý týden přinesl pro akciové trhy ústup z historických nebo lokálních maxim. Přestože trend trhu má nadále silně prorůstový charakter, růstová dynamika ustupuje. To ale není překvapivé vzhledem k tomu, že minimálně akciové indexy v USA případně v Evropě dosahují historických bodových úrovní.

Z významnějších událostí v minulém týdnu ovlivnily vývoj na trzích především pozitivní indexy aktivity v sektoru služeb (USA) a průmyslu (Velká Británie, Německo), které naznačují růstové ekonomické výhledy ve druhé polovině roku.

Přesto ale na trzích převládl pokles, který korigoval až v závěru týdne. Souvisel především s komentáři některých představitelů americké centrální banky (Fed) k otázce programu odkupu dluhopisů. Opět se tak do povědomí investorů vrací obavy z úprav, případně z ukončení tohoto opatření, které může mít za následek dočasný růst nejistoty, a vytvořit tak prostor pro pokles akciového trhu.

Z domácího trhu pak v růstovém vývoji pokračují akcie finančních titulů Komerční banky a Erste Group Bank. Naopak před zveřejněním čtvrtletních výsledků ztrácely akcie společnosti ČEZ do úrovní několikaletých minim. Růstu akcií Telefóniky O2 pomohlo mimo jiné oznámení dohody o sdílení sítě mezi mateřskou společností Telefónica a společností Vodafone.

Z důležitých informací budou tento týden zveřejněny údaje o vývoji HDP za druhé čtvrtletí v Evropě a také německý ZEW index, který hodnotí sentiment finančních institucí a poskytuje dobré vodítko pro další vývoj v největší evropské ekonomice. Krátkodobě pak vývoj na trzích mohou ovlivnit komentáře Fedu, když v tomto týdnů vystoupí dva jeho členové.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!