9. března 2011 9:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Akciové trhy začínají kolísat

Pražská burza dál padá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská burza dál padá | foto: ČTK

Uplynulý týden přinesl opět zajímavý vývoj akciových trhů, kdy se střídaly výrazně směry obchodování. Mezi dominantní vlivy patřil růst cen ropy, který mimo těžařská a zpracovatelská odvětví byl přijímán nepříznivě.

Navíc před bankovní a ekonomickou komisí amerického Senátu vystupoval Ben Bernanke, šéf americké centrální banky. Jeho vystoupení přineslo jednak negativní komentář o možném dopadu strmého růstu cen energií na ekonomický růst, na druhou stranu naznačilo pevnější charakter a záběr ekonomiky.

Zveřejňovaná makrodata pak vesměs podporovala akciové trhy v okamžicích růstu, především údaje z trhu práce a o ekonomické aktivitě v sektoru průmyslu a služeb. Data z trhu práce za únor naznačila ale dočasnou disproporci mezi růstovým vývojem cen energií a stagnujícím vývojem příjmů spotřebitelů, což v první reakci trhy přijaly nepříznivě a došlo tak k umazání podstatné části týdenních zisků především na evropských trzích.

Na pozadí těchto událostí pak probíhalo oslabení dolaru především vůči euru, kdy představitelé ECB zvyšují odhady inflačního rizika, které by se relativně brzy mohlo promítnou do zvýšení sazeb. Faktor, který posiluje euro, ale zároveň je nepříznivě přijímaný trhy a bankami. Směs těchto vlivů pak přinesla již zmíněné volatilní obchodování na pomezí podpůrných trendových linií klíčových akciových indexů.

Kromě růstu cen ropy se objevil staronový problém, a to v podobě řešení dluhové krize u problematických evropských zemí. Kombinace těchto faktorů tak může krátkodobě převážit nad solidními makrodaty a vést k poklesu na akciových trzích, které ztrácejí technicky růstový trendový charakter.

JAN KORB, makléř Patria Direct

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!