21. září 2011 9:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Atény zůstávají hybatelem dění

Dluhová krize v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhová krize v Řecku | foto: Shutterstock

Pokud by se opakoval scénář vývoje z minulého týdne, tak by nás měl čekat pokles akciových trhů v úvodu týdne a následně růst, který bude živen optimismem z možnosti přijatelného řešení pro Řecko.

Tato země představuje opět nejpalčivější problém z hlediska aktuálního sentimentu akciových trhů, když se jedná o uvolnění další části finanční pomoci. Řecko bude v polovině října bez prostředků a evropské státy podmiňují pomoc důsledným dodržením podmínek a dalšími škrty veřejných výdajů.

Řecká vláda v této souvislosti přistupuje k situaci spíše politicky, nikoli s nutnou rozhodností, což dále zvyšuje napětí na finančních trzích. Navíc se obavy investorů soustředí i na další státy, které by mohly do dluhové pasti spadnout.

Bankovní sektor tak zůstává pod výrazným tlakem, jelikož se předpokládá, že případný bankrot Řecka by znamenal pro držitele tamních dluhopisů – především evropské banky – vážný problém. Tyto cenné papíry by ztratily významnou část hodnoty, a některé banky by tak musely navyšovat svůj kapitál.

V rámci tohoto nebezpečí pak složitě jednají evropští představitelé, kteří nechtějí, aby řecký krach ohrozil národní banky a společnou měnu, ale zároveň nemohou dovolit další bezvýsledné "nalití" prostředků bez požadovaného efektu.

Navíc případný řecký krach bez okamžitého nastínění postupu u dalších zadlužených evropských států by znamenal vlnu prodejní paniky na finančních trzích. Tento týden se tak bude rozhodovat především o Řecku. V USA bude zasedat Fed, od kterého se již očekává aktivace podpůrného programu na dodání likvidity do ekonomiky.

Jan Korb, analytik Patria Direct

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK TELCO SYSTÉMŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč