23. července 2013 15:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Část trhu dosahuje na nová maxima

Finanční bilance (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finanční bilance (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Uplynulý týden měl z hlediska vývoje akciových trhů pozitivní charakter, který se opíral o růstový trend posledních týdnů, a především o důvěru investorů v pokračování programu odkupu aktiv ze strany Fedu.

 Tento program si vynutily mimořádně negativní podmínky po hypoteční krizi, která se rozvinula v roce 2008. Jeho ukončení zvyšuje riziko negativních dopadů na finanční trhy a zprostředkovaně ekonomický vývoj nejen v USA. Z tohoto důvodu jsou události spojené s jednáním a kroky Fedu bedlivě sledovány. Minulý týden šéf Fedu Ben Bernanke potvrdil trvání programu, dokud situace na trhu práce a stav americké ekonomiky nedovolí jeho ukončení.

Změny parametrů tak nejsou aktuálním tématem, ačkoli trvá plán na postupný útlum do roku 2014. Investoři tak posunuli akciové indexy v USA blízko historických maxim, souhrnný index S&P 500 dokonce překonal rekord z letošního května pramenící z růstového trendu, započatého v roce 2009.

Mimo tento vývoj investoři sledují výsledky společností za 2Q tohoto roku, když růstová reakce akcií následovala hospodářské údaje u General Electric, Honeywell, Morgan Stanley nebo Bank of America, naopak ztráty postihly akcie společností Intel, Microsoft, Nokia, Ebay nebo Google.
Aktuální vývoj pak vykazuje silně prorůstové parametry, především v USA a Evropě, asijské trhy zůstávají v tomto vývoji mírně v pozadí i kvůli rizikům vyplývajícím z čínského ekonomického zpomalování.
Tento týden budou sledované údaje o německém IFO indexu (důvěra podnikatelského prostředí) a také data z trhu nemovitostí a práce v USA. Na domácím trhu pak výsledky představí společnost Telefónica 02 ČR a také Unipetrol.

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.