5. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Čeká se, co udělá ECB

Americké dluhopisy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americké dluhopisy | foto: Reuters

Minulý týden se nesl ve znamení vyčkávání na projev předsedy Americké centrální banky, který byl naplánován v rámci výročního zasedání centrálních bankéřů v Jackson Hall v USA. Nakonec nezaznělo to, co investoři očekávali, tedy že Fed vyhlašuje další kolo odkupu dluhopisů, ale projev obsahoval slova o možnosti tohoto opatření v budoucnosti, pokud si to situace vyžádá.

V každém případě reakce na akciových trzích byla pozitivní, přesto většina klíčových akciových indexů zaznamenala v týdenním srovnání ztrátu. Domácí trh pak svým charakterem odrážel stav a sentiment světových trhů, své výsledky představily společnosti AAA Auto, Pegas a Orco Group Property.

ČTĚTE TAKÉ

Společnosti AAA Auto a Pegas přitom dosáhly vyšších než očekávaných tržeb, což přineslo růst jejich akcií, naopak Orco na úrovni provozních údajů spíše zklamalo. Tento týden se pak v pátek naposledy s nárokem na dividendu obchodují akcie společnosti Telefónica 02 ČR ve výši 27 korun, titul se ale nadále bude obchodovat s nárokem na vyplacení hodnoty snížení základního jmění (13 korun).

Hlavní událostí však bude čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, která by měla představit plán odkupu dluhopisů, především časový harmonogram a podmínky pro uskutečnění takových nákupů. Bude velmi záležet na tom, nakolik bude plán flexibilní a věrohodný pro finanční trhy, jeho dobré přijetí by mohlo znamenat snížení systematického rizika pro eurozónu, pokles výnosu dluhopisů problematických zemí a zvýšení důvěry v evropskou bankovní soustavu.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!