13. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Čeká se na řecké volby

Řecko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko (ilustrační foto) | foto: Reuters

Na akciových trzích pokračuje nejistý vývoj, který doprovází kolísání sentimentu, ačkoli minulý týden byl ve znamení růstu. Globální akciový index zpevnil přes 3 procenta a jen o jednu desetinu procenta překonal pokles z předminulého týdne. Index ale stále udržuje klesající trend, který se zformoval již na přelomu března/dubna a v tomto období k současnosti nadále ztrácí více než 10 procent.

Vprůběhu týdne investoři sledovali vývoj okolo evropské dluhové krize, především pak ale situaci španělského bankovního sektoru. Ten se nachází ve výrazné krizi kvůli nadměrné expanzi realitního sektoru v předchozích letech, navíc probíhající ekonomická krize a vysoká nezaměstnanost jsou dalšími přitěžujícími faktory. Tento víkend nakonec přinesl určitý posun, Španělsko totiž obdrží půjčku pro své banky, která v případě potřeby může dosáhnout až 100 miliard. Stát, který tuto operaci bude organizovat, pak získá kontrolu v postižených bankách, pozice původních akcionářů a hodnota jejich podílu pak bude výrazně oslabena. Dalším kontrolním článkem pak budou zástupci Mezinárodního měnového fondu. Španělsko v průběhu nejbližších týdnů dokončí audit potřebných zdrojů a oficiálně požádá o finanční podporu. Tento krok má pozitivní dopad na vývoj akciových trhů, protože může snížit tlak na evropské země, které čelí vysokému zadlužení, na druhou stranu nelze příznivý vliv nijak přeceňovat.

Tento víkend nás čeká opakování voleb v Řecku, jejich výsledek by mohl uvrhnout trhy opět do negativního směřování, pokud bude Řecko blíže možnosti neřízeného odstoupení od eura.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Najdete na Lidovky.cz