12. ledna 2011 9:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Ceny akcií na prahu výsledkové sezony

Pomalý pracovní počítač - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pomalý pracovní počítač - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Přední akciové indexy zaznamenaly ve druhé polovině roku růstový vývoj a rok 2010 uzavřely na svých maximech (měřeno od úrovní dna v březnu 2009). Také začátek nového kalendářního roku znamenal pro akciové trhy pozitivní vývoj, ačkoli nad dalším směřováním visí otazníky.

Růst posledních měsíců se opíral o zlepšující se makrodata, příslib podporovat ekonomiky měnovou i monetární politikou a také o solidní vývoj firemní sféry. Samotný růstový vývoj – pokud si pro demonstraci vezmeme americký akciový index S&P 500 – zaznamenal téměř souvislý 23% nárůst od začátku září loňského roku. Zároveň index udržuje relativně stabilní růstový koridor bez zásadnějšího přerušení nebo korekce.

Za uvedené období pak spolu s růstem indexu rostl i ukazatel P/E (bodová hodnota indexu ku součtu čistých zisků na akcii generovaných společnostmi tvořícími index S&P 500), což znamená, že růst hodnoty indexu nebyl podpořen adekvátním růstem zisků společností – v tom případě by ukazatel P/E stagnoval.

Tento vztah pak svědčí o růstu důvěry investorů v akciové trhy a o ochotě platit vyšší cenu i za nejistý budoucí vývoj. Aktuálně pak ukazatel P/E dosahuje hodnoty 15,80, což znamená spíše nižší (a z hlediska ocenění akcií atraktivnější) hodnotu za poslední dekády.

Navíc očekávání jsou nastavena na další pozitivní zisková překvapení a růst zisků – to při zachování bodové úrovně indexu S&P 500 bude znamenat pokles ukazatele P/E (aktuálně se očekává 13,4), a tedy odůvodnění držby akcií. Informace, kterou by měl podávat tento vztah posledního vývoje indexu S&P 500 a ukazatele P/E, je taková, že po předchozím růstu panují výrazně pozitivní očekávání růstu zisků společností. Jejich prosté naplnění nebo mírné zaostání za očekáváním může vést k realizacím zisků a poklesu akciového trhu.

Po předchozím růstu panují výrazně pozitivní očekávání růstu zisků společností. Jejich prosté naplnění nebo mírné zaostání za očekáváním může vést k realizacím zisků a poklesu akciového trhu.

Jan Korb, Makléř Patria Direct