15. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Čína je připravena podpořit růst

Recese | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Recese | foto: Shutterstock

V uplynulém týdnu došlo na akciových trzích ke zklidnění. Investoři neměli k dispozici takové množství nových informací, které by způsobilo zásadnější změny v současném vývoji.

V úvodu týdne přišla informace od čínské národní banky, která by případně přistoupila ke krokům podporujícím ekonomický růst. Obecně jsou horší makroekonomická data z Číny vnímána jako důvod pro očekávání podpůrné akce ze strany monetární nebo fiskální autority. Podobně z hlediska očekávání pak působila i páteční data o dynamice čínského zahraničního obchodu (výrazný pokles exportu i importu).

V Evropě pak nedošlo k posunu v dalším postupu vůči dluhové krizi, německá kancléřka Merkelová ale vyjádřila ochotu k přistoupení k možnosti nakupování dluhopisů zemí nejvíce ohrožených krizí. Z makrodat, která byla zveřejněna v USA, pak byla významněji sledována pouze ta z trhu práce, když žádosti o pracovní podpory mezitýdenně klesly.

ČTĚTE TAKÉ

Na domácím trhu pokračovala výsledková sezóna. Čtvrtletní výsledky představil ČEZ. Ten překonal odhady na ziskové úrovni i na úrovni tržeb, což znamenalo růstovou podporu pro akcie společnosti, které se poprvé od výplaty dividendy dotáhly na úroveň 740 Kč.

Tento týden výsledky představí společnost KITD. Výsledková sezona je aktuálně pro akciové trhy podpůrným faktorem. 70 procent společností, sdružených v americkém akciovém indexu S&P 500, překonalo svá zisková očekávání. Tento týden nás čekají také data o maloobchodních tržbách v USA, indexy podnikatelské důvěry v SRN a v závěru týdne pak data z trhu nemovitostí v USA.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Najdete na Lidovky.cz