8. června 2011 9:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Data z USA srážejí akciové trhy

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Uplynulý týden přinesl pro akciové trhy ztráty, které měly svou příčinu v sérii nepříznivých makroekonomických dat především z americké ekonomiky. Úvod týdne přitom z hlediska vývoje trhů měl příznivý charakter, akciové indexy mírně zpevnily a zaznamenaly ve většině případů řadu čtyř růstových dnů po sobě.

Především středeční vývoj byl ve znamení silného poklesu. Americký index S&P 500 dokonce zaznamenal nejvyšší denní pokles od loňského srpna. To znamenalo obrat v relativně optimistickém vývoji a naopak růst obav z dalšího možného vývoje.

Zdrojem takového zvratu byla data z americké ekonomiky, která přinesla nepříznivé informace o vývoji na trhu práce. Počet nově vytvořených pracovních míst za květen zaostal za všeobecným očekáváním. To vede k nárůstu přesvědčení o zpomalování růstu americké ekonomiky, což navíc v souvislosti s blížícím se koncem programu odkupu dluhopisů působí jako zdroj nejistoty o dalším možném vývoji.

Klíčové akciové indexy tak zažily za minulý týden ztráty, které rozsahem odpovídaly ziskům předposledních dvou týdnů. Nejpravděpodobnější scénář nejbližších dnů odpovídá možnosti stabilizace trhu a prostoru na mírný růst, který však bez nových pozitivních informací nebude mít delšího trvání.

Z domácího trhu zajímavý vývoj absolvovaly akcie Fortuny, kde spekulace okolo možného převzetí Sazky hnaly jejich cenu k úrovni 150 korun, aby posléze korigovaly pod 130 korun za akcii. Po nároku na dividendu 42,5 koruny čistého se obchodují akcie ČEZ. Titul se vrátil pod hranici 900 korun za akcii a spíše obtížně ji v současném prostředí bude růstově překračovat.

Jan Korb, makléř Patria Direct

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?