9. února 2011 9:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Dobrá nálada může sama o sobě znamenat nebezpečí

Růstový trend pokračuje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růstový trend pokračuje | foto: Shutterstock

PRAHA Ačkoli na začátku minulého týdne se zdálo, že klíčové akciové trhy zaznamenaly otřes růstového trendu, který by mělo být v dalším vývoji obtížnější vyrovnat, opak byl pravdou.

Již v první polovině týdne se propad amerických trhů z pátku 28. ledna podařilo plně kompenzovat a další dny přinesly růstový posun a uzavření indexu Dow Jones nad 12 000 bodů a indexu S&P 500 nad 1300 bodů.

Investoři měli k dispozici prorůstové faktory v podobě dalších makrodat potvrzujících oživení americké ekonomiky, jednalo se o předstihové ukazatele ISM pro sektor průmyslu i služeb a také údaje o vývoji na trhu práce.

Ekonomický růst

Navíc výsledky společností potvrdily pozitivní charakter celé výsledkové sezony, když tentokrát Exxon Mobil, Dow Chemical nebo Pfizer zaznamenaly růstový vývoj svých akcií po výsledkové prezentaci.

Lokální růstový trend, který s výjimkou listopadové konsolidace trvá od začátku září, tak dále rozvíjí svůj charakter, který navíc potvrdilo uzavření indexů nad klíčovými psychologickými úrovněmi. V současnosti se tak zdá, že není důvod ani zdroj pro změnu takového vývoje, což je samo o sobě rizikem pro další vývoj.

Jan Korb, makléř Patria Direct