15. února 2012 9:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Dynamika růstu se zpomalila

růst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy růst | foto: Shutterstock

Počátkem minulého týdne se trhy ve většině případů posunuly na nová několikaměsíční maxima, ovšem v závěru týdne se jim tyto úrovně nepodařilo udržet.

Trhy totiž posílily v relativně krátkém časovém úseku a technické indikátory, popisující chování cen akciových titulů i trhů, se nacházejí v překoupeném stavu. Tedy v situaci, která odpovídá silné změně ve vývoji trhů a zároveň implikuje možnost budoucí korekce trendu.

Celkový vývoj pak znamenal první celkový pokles za posledních šest týdnů, který však zřejmě nemá povahu možné změny růstového vývoje, ale přechodu do konsolidace.

Na přední pozice sledovaných událostí se v uplynulém týdnu vrátilo Řecko, které oznámilo dohodu s věřiteli a schválilo úsporná opatření. Zdá se, že představitelé Řecka jsou odhodláni dotáhnout potřebné kroky k uvolnění pomoci, hrozba neřízeného bankrotu by totiž mohla znamenat ještě horší problémy.

Minulý týden zaujaly i projevy šéfů americké a evropské banky. Šéf Fedu Ben Bernanke potvrdil ochotu k opatřením přinášejícím dodatečnou likviditu (kvantitativní uvolňování), pokud to bude třeba. Zároveň varoval před růstem nezaměstnanosti a jejím pomalým snižováním. Předseda ECB Mario Draghi označil za zlomovou první prosincovou aukci likvidity s tím, že další kola budou následovat. Tyto kroky by měly pomoci odblokovat strnulý evropský mezibankovní trh.

Tento týden budeme sledovat především makrodata z USA a Evropy, své čtvrtletní výsledky zveřejní Komerční banka a Telefónica 02 ČR. Nadále platí, že se nacházíme v růstovém trendu, který ale může být aktuálně testován ve formě ziskových realizací a dočasných prodejních tlaků.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Najdete na Lidovky.cz