7. března 2012 9:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: ECB zhodnotí úspěch aukcí

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | foto: Shutterstock

Uplynulý týden byl relativně bohatý na události, které sice ovlivňovaly denní vývoj, ale celkově nezměnily pozitivní charakter panujícího trendu. Souhrnný index popisující chování předních akciových indexů tak zaznamenal 10. růstový týdenní vývoj v řadě. Souhrnný akciový index S&P 500 pak zaznamenal nejvyšší hodnoty od června 2008.

Investoři v týdnu sledovali především nově zveřejňovaná makrodata, která především v Evropě a USA měla lepší než očekávaný charakter. Hlavní slovo však mělo další kolo aukce likvidity ze strany Evropské centrální banky.

Evropské banky tak čerpají půjčky s cílem získat relativně snadno dostupnou likviditu, otázkou zůstává, zda se podaří záměr ECB, aby tyto prostředky odblokovaly mezibankovní trh a "doputovaly" až do reálné ekonomiky.

V každém případě reakce trhů na tuto aukci byla v první fázi pozitivní. Tento týden zasedá ECB, zřejmě nedojde ke změně měnové politiky, ale bude diskutován efekt a dopady aukcí.

Důležitá budou také makrodata, především závěr týdne bude ve znamení údajů z trhu práce v USA za měsíc únor. Obecně se nacházíme v pozitivním růstovém trendu akciových trhů, síla trendu za minulý týden mírně poklesla, což zároveň zvyšuje riziko případného poklesu.

Z domácího trhu pak své čtvrtletní výsledky zveřejnil nejprve ČEZ, který vykázal vyšší než očekávaný zisk, ale investoři mírně negativně přijali především výhled pro letošní rok. Naopak pozitivní reakci jsme mohli zaznamenat u Erste Group Bank, kdy dosažený výsledek příznivě překvapil, společnost navíc zřejmě snadněji dosáhne požadované kapitálové přiměřenosti.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Najdete na Lidovky.cz