12. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: ECB zklidnila atmosféru

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | foto: Shutterstock

V minulém týdnu převažoval spíše vyčkávací vývoj, který byl do značné míry pochopitelný. Čtvrteční zasedání Evropské centrální banky bylo klíčovou událostí a zveřejněné stanovisko tak mělo mít výrazný dopad na trhy finančních aktiv.

Již před samotným výsledkem jednání akciové trhy prokazovaly zvýšenou důvěru a posilovaly. Po zahájení tiskové konference investoři získali, co očekávali, když šéf ECB Draghi představil plán na odkup dluhopisů problémových zemí s cílem limitovat „přemrštěné“ úrokové výnosy. To by mělo poskytnout prostor těmto zemím lépe pracovat se svým zadlužením a usnadnit provedení nutných reforem.

Ačkoli nebyly prozatím zveřejněny detaily tohoto plánu, tak jeho hlavní rysy jsou pozitivní – není stanoven limit pro odkupy, samotné nákupy budou „sterilizovány“, aby nedocházelo k nadměrnému nalévání likvidity do finančního systému. Přes počáteční nejistou reakci se posléze na trzích rozvinul přesvědčivý růstový vývoj, který znamenal například na amerických trzích dosažení letošních i téměř čtyřletých maxim. Ačkoli samotný plán ECB nemůže dlouhodobě stačit pro ekonomické oživení problémových zemí, rozhodně přispěje ke snížení rizika v zemích eurozóny.

Tento týden nás bude čekat další pokračování týkající se plánu ECB, především pak by měly být zveřejněny detailní charakteristiky jeho provedení. Mimo tyto události bude ústavní soud v Německu rozhodovat o zákonnosti evropského fondu ESM. V USA bude zasedat tamní centrální banka, zde se bude sledovat případný posun k možnosti obnovení programu na odkup dluhopisů, v závěru týdne pak budou zveřejněny srpnové maloobchodní tržby.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz