30. listopadu 2011 9:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Evropa je pomalá a trhy nečekají

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Minulý týden opět došlo k zásadnímu prodejnímu tlaku na evropská aktiva v čele s vládními dluhopisy. Celková nálada se negativně přenášela na světové trhy kvůli předpokladům, že dění v Evropě bude mít negativní vliv na reálnou ekonomiku.

Investoři snižují své expozice vůči Evropě, která v jejich očích neúčinně a pomalu bojuje proti dluhové krizi. To komplikuje postoj Německa, které nechce ustoupit tlaku na rychlou finanční pomoc, postavenou na bedrech rozpočtově disciplinovaných států.

To je pochopitelný přístup, ale při absenci jiného řešení výrazně komplikuje situaci s evropskou důvěryhodností, navíc jakákoli budoucí opatření budou zřejmě nákladnější než ta, která by byla nutná aktuálně.

Evropské trhy ztratily za poslední dva týdny téměř deset procent své hodnoty. Víkend pomohl určité stabilizaci sentimentu, navíc se objevily spekulace, že klíčové evropské státy - Německo a Francie - usilovně jednají o plánu na záchranu eurozóny. Také se spekuluje o možnosti úvěru pro Itálii v objemu 600 miliard eur z rukou MMF.

Investoři ale nejsou ochotni vyčkávat příliš dlouho na konkrétní kroky, pokud se tak nestane do poloviny týdne, je možné očekávat další propuknutí prodejů.

Mimo oblast dluhové krize stojí situace firemního sektoru, který prozatím může nabízet důvod pro nákupy, ale pouze za předpokladu, že dluhová krize nezhorší dostupnost finančních zdrojů a nezpomalí světovou ekonomiku.

Aktuální prognózy s tím již počítají, ale skutečný dopad je stále otázkou. V každém případě cenové úrovně některých titulů vybízejí k nákupům, prozatím však ale nikoli v rámci prorůstového prostředí, nebo alespoň signálu.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!